Pití na kole: V Česku platí nulová tolerance. Za hranicemi nikoliv. Kde můžete na dovolené jezdit bez obav?
CYKLISTIKA
Letní počasí láká na silnice a přírodní cesty mnoho cyklistů. Během prázdninových výletů je často lákavé se posilnit sklenkou svěžích alkoholických nápojů. V Česku a na východ od tuzemska však platí nulová tolerance alkoholu na kole a hrozí i tučné pokuty. Naopak na západ od nás v Německu a Rakousku jsou mnohem tolerantnější. Avšak pozor v případě nehody cyklisty pod vlivem alkoholu hrozí mnohem drakoničtější tresty.
Řada milovníků pohybu na kole během léta jezdí v přírodě. Pokud se však rozhodnou pro cestu na silnici stávají se standardními účastníky silničního provozu. A statistiky jsou v tomto případě varující. „Jízda na kole po pár pivech se může zdát jako neškodná tradice. Jenže statistiky mluví jasně: opilý cyklista má až 20× vyšší pravděpodobnost, že způsobí nehodu, než řidič auta se stejnou hladinou alkoholu," uvedl Jan Polák, ředitel organizace Tým silniční bezpečnosti pro ČTK.
V Česku platí nulová tolerance. Navíc od minulého roku došlo k navýšení pokut. Za alkohol za řídítky hrozí pokuta až 25 000 Kč. V případě, že odmítnete dechovou zkoušku hrozí vám pokuta až 75 000 Kč. Stejná pravidla se navíc netýkají jen cyklistů, ale i majitelů elektrokol a koloběžek jedoucí více než 25 km/h.
Podobně jako v Česku přistupují k alkoholu také Poláci. Na silnicích ho u cyklistů policie netoleruje. Problémem už pro policisty je 0,2 %. V případě, že vám policisté u našich severních sousedů naměří do půl promile, zaplatíte 500 zlotých (asi 2 900 Kč). Při vyšší hladině alkoholu jsou však už postihy přísnější. Jedná se o trestný čin, který může skončit před soudem a zákazem řízení či vězením. Zvlášť pokud člověk ohrožoval provoz nebo způsobil nehodu.
Na Slovensku při pití alkoholu záleží na tom, kde se pohybujete. Na silnici platí v současnosti nulová tolerance. Pokud však jedete v obci nebo na cyklostezce můžete cestovat i s půl promile v krvi. Jedná se přibližně o dvě piva. V případě, že tato pravidla porušíte, hrozí vám pokuta až 800 eur. Slovenské ministerstvo vnitra však letos navrhlo novelu zákona, která by toleranci alkoholu lehce uvolnila. Novela má podle ministerstva za cíl sladit zákon s praxí. Už v současnosti totiž většina policistů v rámci interních předpisů toleruje 0,2 promile alkoholu v krvi. „V návrhu se nezavádí žádná tolerance alkoholu. Do legislativy se pouze promítá dlouhodobá praxe vzhledem k naměřeným hodnotám při vyšetření na alkohol, potvrzená i soudní judikaturou,“ uvedl pro Hospodářské noviny mluvčí ministerstva.
Na západ od českých hranic přistupují k alkoholu na dvou kolech přece jen benevolentněji. V Rakousku platí pro cyklisty hranice 0,8 promile alkoholu v krvi. Mohou si tedy dopřát více než řidiči, pro které platí limit 0,5 promile. V případě, že však vypijete více jak přibližně tři piva a překročíte hranici 0,8 promile, čeká vás vysoká pokuta. Začíná na 800 eur (necelých 20 000 Kč), při vyšších dávkách se může pokuta vyšplhat až na 5 900 eur (okolo 145 000 Kč). Při opakovaném prohřešku na kole vám může být odebrán i řidičský průkaz, pokud ho vlastníte.
Podobná pravidla pak platí i v Německu. Tam si cyklisté musí všímat dvou důležitých limitů. Policisté vás mohou pokutovat už při 0,3 promile alkoholu v krvi, pokud jste viditelně opilí a ohrožujete svým chováním ostatní. Obecný limit je však stanoven na 1,6 promile alkoholu v krvi. Při této hranici je na cyklistu automaticky pohlíženo jako na silně opilého a jedná se o trestný čin.
Za takovou hladinu v krvi vám pak hrozí pokuta ve výši až měsíčního příjmu a soud může nařídit povinné psychologické vyšetření. V případě, že jím neprojdete, může dojít až k zabavení řidičského průkazu.
Kromě policie se o alkohol na kole může ještě zajímat i pojišťovna v případě, že jste účastníky nehody. V takovém případě může pojištění pokrátit či nevyplatit.