1 POLITICKÁ ARÉNA

Méně vysokoškoláků, více dělníků! Nebo ne?

„Máme příliš mnoho vysokoškoláků! Ale my potřebujeme dělníky k pásu,“ říká Vladimír Dlouhý.
Slovník jak z komunistické éry. Bohužel to v hlavách mnohých stále zůstalo. Setkávám se s tím na každém rohu. A není to jen ročník a komunistické myšlení pana Vladimíra Dlouhého. Mnoho lidí má představu, že v zájmu vyšší produkce naženou lidi k pásům a do učňáků. Je třeba jim všem trpělivě vysvětlovat, že je to hloupost.

Stavět vzdělávací systém podle toho, co potřebuji právě dnes, je naivní a hloupé. Opravdu chceme být i za deset let zemí, jejíž prosperita je postavena na tom, že jsme montovnou Evropské unie?
S nedostatkem kvalifikovaných pracovníků se potýkají i jiné země, jediné smysluplné řešení, které funguje, je tzv. duální studium a větší zapojení firem.

Ani potom není vyhráno. To, že budu mít kvalifikované pracovníky s „papírem“ v ruce rozhodně neznamená, že budou jednu profesi vykonávat po celý život. Tohle odešlo s dvacátým stoletím. Příkladem jsou třeba zdravotní sestry. Podle statistik jich studuje dost, přesto ve zdravotnictví nejsou.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.