Piráti se mění. Z protestní strany se stává vlivná partaj. Chystají se jednat o stanovách

celostátní fórum

Piráti se mění. Z protestní strany se stává vlivná partaj. Chystají se jednat o stanováchNOVÉ
Ivan Bartoš Foto:

Foto: Jan Zatorský

1
Domov
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Ze strany, která byla dlouhá léta vnímána jako protestní vůči tradičním partajím, se během posledních let stalo jedno z nejvlivnějších uskupení na české politické scéně. Piráti mají s 22 poslanci třetí největší poslanecký klub ve sněmovně a netají se ambicí zasednout po příštích volbách do Poslanecké sněmovny ve vládě. Strana navíc nabírá první výraznější exekutivní zkušenosti díky pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi. „Je to pro nás výzva, ale bude to těžké,“ řekl k vládnutí v Praze předseda strany Ivan Bartoš. S přibývajícím vlivem roste i zodpovědnost a někteří piráti se proto snaží učesat a zjednodušit stanovy strany. „Potřebujeme rychlý způsob, jak se distancovat od ‚podezřelých‘ způsobů,“ obhajoval svůj návrh na pirátském fórů předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek.

Celostátní fórum Pirátů bude ve druhé půli ledna rozhodovat kromě kandidátky pro evropské volby i o změnách stanov. Piráti navrhují zavést institut pozastaveného členství, usnadnit odvolávání krajských zástupců v republikových orgánech nebo zjednodušit změnu stanov do budoucna. Vyplývá to z debaty na internetových stránkách strany.

Pirátské stanovy dosud pozastavení členství neznaly. Zavedení tohoto institutu navrhl poslanec Jakub Michálek, podle něj by to umožnilo straně rychle se distancovat od podezřelých postupů některých členů, ale zároveň by nemusela přistupovat přímo k jejich vylučování. Návrh na změnu stanov také zmírňuje postih za neplacení členských příspěvků z ukončení členství na jeho pozastavení.

„V případě, že aspirujeme na parlamentní stranu, potřebujeme rychlý způsob, jak se distancovat od „podezřelých“ způsobů. Zde je třeba se zamyslet nad tím, jak to má být v případě pozastavení členství s funkcí – domnívám se, že jde-li o funkci spojenou se členstvím, sdílí osud rozhodnutí o členství, tedy je pozastavena (nezaniká),“ uvedl na internetovém fóru strany Michálek. Pro Echo24 přesto sdělil, že jde pouze o kosmetické změny: „Není tam nic politicky významného.“ Stanovy se mohou měnit pouze fyzicky na celostátním fóru, nelze tak činit online.

„Návrh na zavedení možnosti pozastavení členství je z jednoduchého důvodu. Za těch 9-10 let jsme již také měli nějaké lidi, kteří začali dělat určité věci v nesouladu s pirátskou politikou. Také politický boj v České republice je špinavý. Někdy jde i cestou kriminalizace či účelové diskreditace. My člověka, který může být takto zacílen, nechceme rozhodně v danou chvíli rovnou hodit přes palubu, když jde třeba o nějakou začínající aféru. My bychom chtěli, aby ten člen měl možnost z vlastní iniciativy udělat ten krok, který je podle mě správný – pozastavit své členství, dokud se případná kauza nevyřeší,“ uvedl pro Echo24 předseda strany Ivan Bartoš. 

Další návrh na změnu stanov by měl usnadnit krajským organizacím odvolávání osob, které nominovaly do celostátních orgánů strany. Dosud o odvolání mohlo rozhodnout pouze celostátní fórum Pirátů. Třetí návrh by měl usnadnit budoucí změny stanov Pirátů. Do budoucna by se o nich mohlo rozhodovat nejen na fyzickém zasedání celostátního fóra, které se koná jednou za rok, ale i v jeho internetovém hlasování, které je možné vyvolat kdykoli. K počtu návrhů se v rámci fóra sarkasticky vyjádřil i místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal: „Rád bych podotkl, že návrhů na změnu Ústavy je ve sněmovně v procesu řádově stejně, jako u nás návrhů na změnu stanov.“ Hlavním bodem celostátního fóra Pirátů, které se uskuteční 19. a 20. ledna v Táboře, bude sestavení čela kandidátky pro květnové volby do Evropského parlamentu. Lhůta pro navrhování kandidátů je do 15. ledna.

Praha je pro piráty výzva, na které se mohou spálit

Piráti zaznamenali v poslední době zásadní úspěch, když získali primátorský řetěz v Praze. Může však  spíše jít o Pyrrhovo vítězství. Jak náročné je řídit Prahu, zjistila v posledních letech Adriana Krnáčová, která hnutí ANO svým počínáním v primátorském křesle rozhodně nepomohla. Sami piráti připouštějí, že vládnutí v Praze nebude snadné. „Já říkám z legrace, když je v Praze -25 stupňů, tak za to může primátor. Takže je to samozřejmě výzva. Je důležité si uvědomit, že ve vedení Prahy nejsou jen dva další koaliční partneři, ale ve skutečnosti tam jsou čtyři. Bude to tudíž velmi těžké, protože jejich zájmy mohou být různé. Dvě koaliční strany jsou také ve sněmovně a pan Čižinský je poslanec za KDU-ČSL. Navíc se blíží evropské volby,“ uvedl Bartoš pro Echo24.

„Pan Hřib byl zvolen nedávno a lidé si často myslí, že v momentě voleb Prahu přebírá nové vedení,“ dodal Bartoš s tím, že končící koalice stihla ještě v závěru svého mandátu podepsat řadu nevýhodných smluv. Zároveň upozornil, že exekutivní zodpovědnost piráti přebírají i v jiných velkých městech, kde mají zástupce v radách: „My jsme i v Ostravě a v Brně v radě. Sice tam nemáme primátory, ale ty gesce, které zastupujeme, tam jsou důležité. Co se nám určitě daří, je o našich krocích informovat v reálném čase.“

Čtěte také: Pokud se středopravicové strany nesjednotí, Babiše neporazí

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články