1 Brexit a dostupnost britských léků

Na tvrdý brexit by mohli doplatit čeští astmatici. Odchod z EU může ztížit obchod s léky

NOVÉ

Témata: , ,

Stát řeší, jak do Česka dostat všechny potřebné léky z Velké Británie i v případě tvrdého brexitu. Pokud by se britští výrobci těchto léků nepřeregistrovali, mohlo by v Česku chybět až 51 nenahraditelných léčivých přípravků. Mezi nimi antiinfektiva, anestetika, cytostatika a antiastmatika. Česko ale s výrobci komunikuje a připomíná jim, aby pokračování dodávek léků zajistili.

Asi 20 britských výrobců léků se musí v ČR kvůli brexitu do 29. března přeregistrovat. Někteří to ještě neudělali, Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) je proto vyzývá dopisem. Všichni výrobci totiž musí získat rozhodnutí o registraci v zemi, do které chtějí své léky prodávat.

V Česku je registruje právě SÚKL. „Budeme doufat, že to všechno stihnou, protože jinak máme problém celá Evropa, protože Velká Británie se v tu chvíli stane třetí zemí, jako je Čína nebo Indie,“ uvedla ředitelka SÚKLu Irena Storová.

Podle ní to může skončit až nedostupností některých léků pro pacienty. Léky od výrobců z EU totiž mají společné a méně přísné podmínky pro prodej uvnitř unie než léky z jiných zemí. Zároveň se také mohou volně převážet a přeprodávat mezi zeměmi schengenského prostoru.

Nenahraditelných léčivých přípravků z Velké Británie našel ústav 51, mezi nimi antiinfektiva, anestetika, cytostatika a antiastmatika. Jejich výrobce už SÚKL kontaktuje. „V současné chvíli jsme identifikovali 51 nenahraditelných léčivých přípravků. Převedeno na držitele rozhodnutí o registraci, jedná se o 20 držitelů, které aktivně v tuto chvíli oslovujeme se žádostí o zajištění pokračování dodávek,“ uvedla za SÚKL mluvčí Barbora Peterová. „Tedy připomeneme nutnost předložení žádostí o převod registrace nebo příslušnou změnu registrace co nejdříve, nebo alespoň tak, aby bylo možno jí s ohledem na zákonné lhůty včas schválit,“ dodala Peterová. Řada z oslovených už reagovala.

Tvrdý brexit může zkomplikovat obchod s léky, varovala celní firma

Odchod Velké Británie z EU bez dohody může výrazně zpomalit dopravu léků mezi Evropskou unií a Británií. Farmaceutickým firmám by tzv. tvrdý brexit přinesl vážné logistické i obchodní komplikace a znemožnil by plynulý a oboustranný obchod. Upozornila na to v půlce ledna společnost Gerlach, která je v Česku největší poskytovatel celních služeb pro dovozce i exportéry. Zboží by nebylo možné dovážet ani vyvážet bez nově vydaných registrací a povolení k distribuci, dodala firma.

„Největší problém spatřuji v tom, že bude nutné velmi rychle opatřit nové certifikáty a registrace léků, což firmy nemusí do března stihnout. Celníci budou tyto dokumenty vyžadovat a bez patřičných povolení zůstane zboží v celním skladu, i když se fyzicky dostane přes hranice. To může přispět k významnému zpomalení či omezení proudu dovážených i vyvážených léků,“ uvedl generální ředitel společnosti Gerlach Luděk Procházka.

Měsíčně putují oběma směry desítky milionů balení léků. Léky na hranicích EU a Velké Británie budou v případě tvrdého brexitu podléhat stejným pravidlům, jaká platí pro takzvané třetí země.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Mayová chce od poslanců více času na jednání s unijními politiky, většina Britů je pro odklad brexitu

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.