Nová fakta o záchraně židovských dětí: Wintonův vlak nebyl první

vlaku předcházel letecký most

Nová fakta o záchraně židovských dětí: Wintonův vlak nebyl prvníNOVÉ
Sir Nicholas Winton Foto:

Foto: cs:User:Li-sung – Fotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

1
Domov
Sdílet:

Česká televize na konci ledna odvysílá dokumentární film o dosud neznámé akci na záchranu zhruba stovky židovských dětí před nacisty. Šlo o letecký most z Československa do Velké Británie, který tam zorganizovala společnost Barbican usilující o šíření křesťanství mezi Židy. Její mise předcházela transportům sira Nicholase Wintona, který před druhou světovou válkou zachránil více než šest stovek českých a slovenských dětí židovského původu. Dokument s názvem Barbican: Zapomenutá mise uvidí diváci 30. ledna ve 20:50 na programu ČT2.

Na stopu leteckého mostu přivedla autory dokumentu fotografie České tiskové kanceláře, na které je jeden z židovských chlapců s holandským pilotem a Wintonem. Obrázek je z ledna 1939, Winton přitom vlaky s dětmi do Británie vypravil až v srpnu a září 1939. Autoři snímku ho navštívili a dozvěděli se, že fotka není z nádraží, ale z letiště.

„On nám řekl, že to je skutečně lednová fotka a že o tom moc neví, ale že si myslí, že letecký most byl organizovaný švédským červeným křížem a že cílovou stanicí bylo Švédsko,“ uvedl režisér filmu Jiří František Potužník. Winton se prý v té době seznamoval s lidmi, kteří chtěli Židům pomáhat, sám ale nic neorganizoval. Z dalších zdrojů nakonec dokumentaristé zjistili, že děti odletěli do Londýna.

Zhruba padesátiminutový film shrnuje čtyřleté pátrání po okolnostech této záchranné mise. Celkem se uskutečnily tři lety společnosti KLM, v každém z nich z Prahy odletěla zhruba třicítka dětí, mezi kterými byli nejen českoslovenští Židé, ale i někteří z okolních států, zejména z Německa a z Rakouska. První letadlo opustilo Československo 12. ledna 1939 a poslední údajně stejný rok 8. března.

V Londýně na děti čekal protestantský kněz židovského původu Isaac Davidson, který v té době vedl společnost Barbican. „Ten se spojil s židovskými rodinami v Československu a pomáhal jim tři měsíce po Mnichovu (září 1938) a dva měsíce před okupací Československa (15. března 1939) ještě opustit Prahu,“ řekl Potužník. Podmínkou bylo, že rodiče budou souhlasit, aby jejich děti vyrůstaly jako křesťané.

Mise dosud zůstávala v zapomnění. Podle Potužníka to bylo hlavně tím, že z pražského letiště zmizely po příchodu nacistů veškeré záznamy a společnost Barbican zanikla. „Na její místo nastoupila jiná organizace, která se dnes jmenuje Christian Witness to Israel. V jejích archivech jsme našli krabice popsané jako Mise Barbican, ale oni sami to nikdy nestudovali,“ vysvětlil Potužník.

Dokumentaristům se nepodařilo najít pamětníka z řad organizátorů, o svých vzpomínkách tak ve filmu vypráví hlavně dvě pamětnice, které byly mezi zachráněnými dětmi. Dobové fotografie a videa se zde prolínají s přítomností. Příběh je velmi podobný osudu 669 dětí židovského původu, které před téměř jistou smrtí v nacistických táborech zachránil před druhou světovou válkou Winton. Slavný Brit zemřel ve 106 letech 1. července 2015.

Česká televize odvysílá dokument v souvislosti s Mezinárodním dnem památky obětí holocaustu, který připadá na 27. ledna. V nadcházejících dnech ho připomene i dalšími dokumenty o holocaustu nebo filmy Motlitba pro Kateřinu Horovitzovou, Poslední vlak či Šedá zóna.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Zemřel izraelsko-český pilot Hugo Marom, jedno z „Wintonových dětí“

Soud nařídil popírači holokaustu navštívit každý rok koncentrační tábor

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články