1 Korupce v Makedonii

„Jasné zklamání,“ říká Rada Evropy. Makedonie vlažně bojuje s hydrou korupce.

, NOVÉ

Témata: , ,

Postup Makedonie v boji proti korupci je pro Radu Evropy „jasným zklamáním“. K takovému závěru dospěla protikorupční skupina rady GRECO v hodnotící zprávě, v níž vyzvala makedonské úřady k větší aktivitě při potírání této trestné činnosti. Opozice v pátek v reakci na toto hodnocení obvinila premiéra Zorana Zaeva, že za korupcí a vůbec kriminalitou v zemi stojí on.

GRECO se svou zprávou seznámila Skopji už ve čtvrtek. Poukázala v ní především na to, že Makedonie neučinila žádný podstatný pokrok, pokud jde o realizaci doporučení, která skupina dala před čtyřmi roky tehdejší vládě k zabránění korupci mezi členy parlamentu, soudci a prokurátory.

Hlavní makedonská opoziční strana VMRO-DPMNE podle zpravodajského serveru 24.mk se během pátku v souvislosti s tímto hodnocením tvrdě obořila na Zaeva a jeho Sociálnědemokratický svaz (SDSM). „Je zřejmé, že za zločinem a korupcí ve státě jsou Zaev a SDSM. Příčina je jasná – vláda SDSM je doupě korupce a straničtí a státní funkcionáři SDSM hájí zkorumpované politiky,“ citoval web prohlášení VMRO-DPMNE.

Takovéto obvinění vyřčené donedávna dlouho vládnoucí konzervativní stranou vyvolává u pozorovatelů úsměv. Koalice vedená Zaevovými sociálními demokraty převzala vládu teprve loni v červnu a do té doby byla u moci právě VMRO-DPMNE, tedy i v době, kdy GRECO Makedonii dala svá doporučení pro boj proti korupci. Navíc vládu bývalého šéfa VMRO-DPMNE Nikoly Gruevského provázely skandály týkající se korupce a zneužívání moci, včetně aféry s rozsáhlými ilegálními odposlechy.

Zástupci vlád Makedonie a Řecka letos v červnu podepsali dohodu řešící dlouholetý spor obou zemí o název bývalé jugoslávské republiky, a to kompromisním názvem Severní Makedonie. Dohodou se Makedoncům otevřela cesta do Evropské unie a Severoatlantické aliance, kterou kvůli sporu doposud blokovaly Atény. Nicméně k získání členství musí Makedonie ještě splnit řadu podmínek, mezi něž patří i aktivní boj s kriminalitou a především s korupcí.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Makedonii nezachránil ani prezident. Poslanci přehlasovali jeho veto k názvu země

Spory o název Makedonie zachvátily i Skopje. Demonstranti se střetli s policií

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.