Kantar pro ČT: ANO výrazně ztratilo, posílili Piráti a ODS

VOLEBNÍ MODEL

Kantar pro ČT: ANO výrazně ztratilo, posílili Piráti a ODS
Domov

Echo24

Volby do sněmovny by v srpnu vyhrálo hnutí ANO, oproti červnovým ale ztratilo ztratilo podporu 4,5 procenta. Posílili naopak Piráti, kteří by skončili na druhém místě. Následovala by ODS a SPD. Kolem pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do sněmovny by naopak balancovaly celkem čtyři strany. Komunisté by se do sněmovny podle posledních čísel nedostali. Vyplývá to z předvolebního průzkumu agentury Kantar CZ pro Českou televizi.

Podle posledního volebního modelu by se do sněmovny dostalo celkem sedm politických subjektů. Naopak pětiprocentní hranici pro vstup do dolní komory by nenaplnila KSČM. Ačkoli se vládní hnutí ANO drží dlouhodobě na špici popularity, dle srpnových čísel zaznamenalo největší ztrátu preferencí ze všech sledovaných subjektů. Pro podporu hnutí se vyjádřilo celkem 27,5 procenta dotázaných. Oproti číslům z června tak přišlo o podporu 4,5 procenta dotázaných.

Foto: Kantar CZ, Česká televize

Na druhém místě zůstávají Piráti. Ti by podle modelu zaznamenali podporu 19,5 procenta lidí, což je o 1,5 procenta více než v červenci. Třetí by skončila ODS, kterou by podpořilo 15 procent dotázaných, to je o 2 procenta více než v červnu. Na čtvrtém místě pak by skončila SPD, která by našla podporu u 8 procent voličů, oproti předchozím preferencím strana posílila o 2,5 procenta.

Ostatní strany strany balancují na hranici

Blízko pětiprocentní hranice potřebné pro vstup do sněmovny balancuje několik stran. STAN by aktuálně podpořilo celkem 6,5 respondentů, to je o 0,5 procenta více než v červnu. Stejně mírně posílila také ČSSD, které by hlas dalo 5,5 dotázaných.

Ještě blíže je hranici TOP 09, která posílila stejně tak o 0,5 procenta a vyjádřilo se pro ni celkem 5 procent potenciálních voličů. Ztrátu naopak zaznamenala oproti poslednímu sledovanému období KSČM, kterou by podpořilo pouze 4,5 procenta a strana by se do sněmovny nedostala. KDU-ČSL by podle průzkumu skončila pod potřebnou hranicí se ziskem 4 procent. Pod nutnou hranicí by zůstala také Trikolóra, kterou by podpořily dvě procenta dotázaných.

Aktuální průzkum pro ČT provedla společnost KANTAR CZ, s. r. o. Sběr dat probíhal ve dnech 24. 8. až 11. 9. 2020 na reprezentativním vzorku 1200 respondentů, který odráží reálné sociodemografické rozložení společnosti. Do volebního modelu vstoupilo 887 respondentů.