Hilšer i Drahoš posílí senátorský klub STAN. Ten je teď v Senátu nejsilnější

Nové složení Senátu

Hilšer i Drahoš posílí senátorský klub STAN. Ten je teď v Senátu nejsilnějšíAKTUALIZUJEME
Jiří Drahoš (vlevo, foto: Jan Zatorsky) a Marek Hilšer (vpravo, foto: Facebook/Marek Hilšer) Foto:

Koláž: Echo24

Domov

Karolína Vaverková

Dva nově zvolení senátoři a někdejší zájemci o prezidentskou funkci Marek Hilšer a Jiří Drahoš vstoupí do senátorského klubu Starostů a nezávislých. Oznámili to na společné tiskové konferenci ve čtvrtek dopoledne. O tom, kdo bude mít po volbách nejsilnější senátorský klub ale rozhodnou další nezařazení a nově zvolení senátoři.

„Hned po svém zvolení jsem deklaroval, že vstoupím do jednoho z klubů, sám v Senátu člověk nemůže naplňovat program do té míry, do níž by si představoval. V úvahu připadaly i kluby lidovců a klub Senátorů 21,“ uvedl Hilšer. I Jiří Drahoš jednal s KDU-ČSL. „Ale nakonec vstoupím do klubu STAN, sdílejí stejné pohledy na smysl Senátu,“ uvedl Drahoš. „Čím větší klub, tím je větší možnosti uplatňovat to, s čím jsem do politiky a Senátu šel,“ dodal Hilšer s tím, že rozhodování bylo těžké.

Početnost klubů bude mít vliv na to, který z nich bude nominovat kandidáta na předsedu Senátu. Podle zvyklostí má toto právo nejsilnější senátorský klub a zástupci frakcí vesměs tvrdí, že budou tento úzus respektovat.

Nejsilnějším klubem horní komory je nyní klub STAN, má dvanáct senátorů, po volbách by měl mít osmnáct členů. Po volbách posílí kromě Hilšera a Drahoše posílí například i o rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka.

Kdo bude nejsilnější v Senátu ale stále není jisté. Počty v jednotlivých klubech mohou ovlivnit další nezařazení a nově zvolení senátoři. Jitka Chalánková, Ladislav Faktor a Pavel Fischer ještě neoznámili, do kterých klubu vstoupí.

Starostové už oznámili tři možné kandidáty na předsedu horní komory – Zbyňka Linharta, Jiřího Růžičku a Petra Holečka. ODS by navrhla nynějšího místopředsedu Senátu Jaroslava Kuberu, k němuž ale mají Starostové výhrady. Případným nominantem lidovecké frakce by byl Václav Hampl.

Říjnové senátní volby vyhrála největší opoziční ODS, získala deset nových senátorů. Jiří Drahoš byl spolu s Jiřím Čunkem zvolen už v prvním kole senátních voleb.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde

Dále čtěte: Drahoš šéfem Senátu nebude. Chybí mu zkušenosti, shodují se kluby