2 Eurovolby

Pro Jourovou chci lepší post komisařky pro vnitřní trh, řekl Babiš

, , Nové

Témata: ,

Není důvod, aby v pozici eurokomisařky nepokračovala Věra Jourová. Na nedělním sněmu hnutí ANO to uvedl premiér a předseda ANO Andrej Babiš. Za portfolio v Evropské komisi, které by vláda pro Česko požadovala, je oblast vnitřního trhu. „To je pro nás nejdůležitější,“ řekl Babiš. Na sněmu hnutí ANO volí nové vedení. Sledujte online zpravodajství ZDE.

Atmosféra na sněmu ANO okem fotografa Echo24. Podívejte se ZDE.

Věra Jourová by mohla zůstat v pozici komisařky i po květnových volbách do Evropského parlamentu. V neděli to uvedl premiér Andrej Babiš s tím, že by mohla zastávat jinou pozici. Od roku 2014 je komisařkou pro spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

„Naše komisařka paní Jourová dělá dobrou práci, myslím si, že pokud se shodneme ve vládě, tak by neměl být důvod, aby nepokračovala, aby usilovala o lepší pozici,“ řekl Babiš novinářům. Jourová má nyní na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost mužů a žen. Podle Babiše je pro Česko důležité portfolio vnitřního trhu.

Charanzová: Evropská unie by se měla vrátit ke kořenům

Kandidátku ANO pro eurovolby povede europoslankyně Dita Charanzová, uvedl v neděli Babiš.

Evropská unie by se podle jedničky hnutí ANO do voleb do Evropského parlamentu Dity Charanzové měla vrátit k původnímu poslání, kterým bylo zajistit mír, bezpečnost a podmínky pro prosperitu. Řekla to dnes na celostátním sněmu hnutí, na kterém bude také zvoleno vedení pro další dvouleté funkční období. Podle ní je potřeba „reset“ ve fungování evropských institucí.

Unie by se měla vrátit ke svým kořenům, míní Charanzová. Znovu nastolenou výzvou je podle ní otázka bezpečnosti, vyvstala s migrační krizí, vlnou teroristických útoků i s rozvojem technologií. „Společným úsilím musíme zastavit pašeráky lidí, zrychlit azylové řízení a navracení migrantů. Kdo azyl nedostane, musí z Evropské unie odjet. Zabývat se musíme společně ale i kybernetickými hrozbami, lepší ochranou kritické infrastruktury,“ poznamenala.

Česko podle Charanzové čeká tvrdé vyjednávání o víceletém evropském rozpočtu. „Jde o jednu z nejdůležitějších legislativ, která bude mít přímý dopad na Českou republiku. Hlavním cílem je, abychom si mohli určovat u nás, kam chceme prostředky směřovat,“ uvedla. Důležité podle ní je, aby kromě financí na bezpečnost byl dostatek peněz na financování projektů ze strukturálních fondů a na investice do životního prostředí, vzdělávání, výzkumu a inovací.

Na vnitřním trhu EU je podle Charanzové nutné bojovat proti zavádění protekcionistických opatření ze strany některých členských států. Jmenovala například omezení pro firmy, kteří vysílají své pracovníky, odborníky a řemeslníky do ostatních zemí. Unii ale na závěr popsala jako skvělý, světově unikátní projekt.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Nejsme divný, jsme catch-all party, řekl Babiš a zaútočil na ODS

Týdeník Echo

od 1099 Kč

Vychází každý čtvrtek

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info
, ,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.