1 PŘEDČASNÉ VOLBY

Netanjahu to dobře načasoval. V předčasných volbách by dle průzkumu zvítězil opět jeho Likud

NOVÉ

Témata: , , , ,

Největší šanci na vítězství v předčasných parlamentních volbách v Izraeli má současný premiér Benjamin Netanjahu se svou stranou Likud. Vyplývá to z prvního průzkumu veřejného mínění, který byl proveden po pondělním rozhodnutí izraelské vládní koalice rozpustit parlament a vypsat na duben nové volby. 

Průzkum agentury Panels Politics, který byl proveden mezi 500 respondenty a který zveřejnil deník Maariv, připisuje premiérově vládnoucí straně Likud ve 120členném parlamentu 30 křesel a také většinu pro jeho pravicovou koalici.

Premiér Netanjahu, který je ve funkci již čtvrté volební období, má nyní v parlamentu těsnou většinu 61 hlasů.

Na druhém místě se 13 mandáty skončila v průzkumu veřejného mínění stále hypotetická strana bývalého šéfa armády Bennyho Gantze. Ten podle izraelského tisku shromáždil dostatek podpisů pro vytvoření nové strany, svou kandidaturu ve volbách ale zatím neohlásil. Tradiční levicové a centristické strany za Likudem daleko zaostávají.

Za rozhodnutím vypsat na 9. dubna předčasné volby stojí koaliční krize, kterou způsobil zákon o výjimkách z povinné vojenské služby pro ultraortodoxní židy. Podle izraelských zákonů se příští volby měly konat až v listopadu 2019.


Čtěte dále: Zemřel poslední přeživší účastník povstání ve varšavském ghettu. Stále jej trápily pochyby

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.