ANO, nebo ANO? Babišovo hnutí má obavu ze satiriků

volby do evropského parlamentu

ANO, nebo ANO? Babišovo hnutí má obavu ze satirikůNOVÉ
Předvolební prezentace satirického hnutí ANO, vytrollíme europarlament Foto:

Foto: Twitter / ANO, vytrollíme europarlament

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Hnutí ANO premiéra Andreje Babiše se musí v probíhajících evropských volbách potýkat s nepříjemnou komplikací. Satirické hnutí ANO, vytrollíme europarlament může totiž některé nepozorné voliče Babišova hnutí zmást, především kvůli stejnému názvu ANO. Vládní hnutí má proto obavu, aby zbytečně nepřišlo o hlasy.

„Všimli si, že pod číslem šest, tedy pod nižším číslem, než máme my, je jiná strana, která má v názvu slovo ANO. Jak si procházejí těmi lístky, první, co vidí, je tohle. Až pak si přečtou jména na kandidátce a zjistí, že my máme až číslo třicet,“ řekla pro server Aktuálně lídryně kandidátky hnutí ANO Dita Charanzová. Babišovo hnutí si proto dokonce na ministerstvu vnitra ověřovalo, zda satirici neporušují pravidla. Ukázalo se však, že je vše v naprostém pořádku.

Satirici tvrdí, že o hnutí ANO donedávna ještě ani neslyšeli. „Když jsme naše hnutí zakládali, o politiku jsme se vůbec nezajímali. To, že existuje nějaké hnutí, které se jmenuje podobně, jsme zjistili až před pár dny. Měli jsme za to, že se jedná o nějaké recesisty z Počernic, kteří se snaží napodobit nás. Teď už víme, že to je hnutí, které asi není jenom lokálního významu,“ řekl za satiriky Ištván Jeseter.

Uskupení ANO, vytrollíme europarlament slibuje, že zajistí Čechům moře, zavede emisní povolenky na čočku a fazole, nebo že do roku 2030 dopraví prvního Čecha na Mars. Uskupení zároveň ale dodává, že se po případném zvolení do Evropského parlamentu příliš nepředře. „Rozhodně nebudeme pracovat. Myslíme na důchody, potřebujeme se taky dostat ke korýtku,“ řekla v rozhovoru pro Českou televizi lídryně kandidátky Lucie Schejbalová.

Politické uskupení chce v budoucnu uzavřít federaci s některým ze sousedních států, aby Češi získali přístup k moři: „Spojíme se. Budeme mít moře, takže se asi budeme muset s někým spojit. Což máme taky v našem programu.“

Srovnatelný případ se stal ve Velké Británii v roce 1994. V Devonu a Východním Plymonthu tehdy kromě kandidáta Liberal democrats stál ve volbách také kandidát za „Literal democrats“. Volby nakonec dopadly velmi těsně a liberální strana prohrála o pár stovek hlasů proti konzervativnímu kandidátovi. Jelikož Literal Democrat dostal 10 tisíc hlasů, je pravděpodobné, že způsobil vítěství konzervativců v okrsku. Případ vedl ke změně zákonu, který matoucí názvy stran zakázal.

Čtěte také: Čechům dotované pivo a snížení německých platů, slibuje satirický kandidát

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články