„Chtějí nás ostrakizovat.“ Topolánka nepozvali na Hrad k výročí vstupu do NATO

„Chtějí nás ostrakizovat.“ Topolánka nepozvali na Hrad k výročí vstupu do NATONOVÉ
Mirek Topolánek Foto:

FOTO: Jan Zatorsky

Domov

Neúplné hradní oslavy

jhr Echo24

„Někdo mě škrtnul. Asi za trest.“ Tak kritizuje někdejší premiér Mirek Topolánek Pražský hrad za to, že jej nepozval na úterní oslavy ke dvacátému výročí vstupu České republiky do NATO. Podle něj je to v souladu s jednáním Hradu, který některé lidi dlouhodobě vylučuje. Bývalý předseda občanské demokracie měl přitom k NATO blízko, stál kupříkladu u vzniku Euroatlantické rady partnerství.

„Před téměř 20 lety jsem spoluzaložil sdružení Jagello2000, které mimo jiné pořádá dny NATO v Ostravě. A také dnešní konferenci ‚Naše bezpečnost není samozřejmost‘, na kterou nesmím, protože je na Hradě. Někdo mě škrtnul. Asi za trest…“ napsal v narážce Topolánek na Twitter. 

Vedle Euroatlantické rady se bývalý předseda vlády zasazoval rovněž o umístění radaru Spojených států v Brdech. Ani to mu však pozvánku na Pražský hrad nezajistilo. „Je to pikantní, ale nebyl jsem sám, koho škrtli. Zapadá to do hradní politiky – některé lidi ostrakizovat,” uvedl Mirek Topolánek v rozhovoru s Televizí Seznam.

V témž interview nicméně prezidenta Miloše Zemana za úterní oslavy i pochválil. „Jsem rád, že prezident vzal tuto událost vážně, když jinak naši zahraniční politiku otáčí jinam,” řekl ke vztahům hlavy státu s Ruskem a Čínou. 

U příležitosti výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance předal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) na Hradě několika osobnostem, které se zasloužily o členství v alianci, medaile za zásluhy. Mezi oceněnými byli kromě bývalé ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové či někdejšího generálního tajemníka NATO George Robertsona také bývalí ministři obrany Alexandr Vondra a Jan Kavan a zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko, Maďarsko a Polsko se staly členy Severoatlantické aliance 12. března před 20 lety, Slovensko 29. března před 15 lety.

Čtěte také: Topolánek už nebude předsedou výkonné rady Teplárenského sdružení ČR

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články