FOTO: Do Prahy se sjely desítky tisíc motocyklů, Harley-Davidson tu slaví 115 let

FOTO: Do Prahy se sjely desítky tisíc motocyklů, Harley-Davidson tu slaví 115 letNOVÉ
Na pražské výstaviště se sjely desetitisíce motorkářů i fanoušků Harley- Davidson Foto:

Foto: Echo24

Domov

oslava motocyklů

pk Echo24

Zhruba 100 000 návštěvníků ze 77 zemí světa se účastní oslav 115. výročí značky Harley-Davidson v Praze. Nejvíce lidí přijelo z Německa, Francie, Španělska, Itálie a Velké Británie. Oslavy, jejichž centrem je areál holešovického Výstaviště, končí v neděli.

Někteří z nich návštěvu akce a návštěvu Prahy spojili s další velkou akcí, která se v metropoli konala jen o pár dní dříve. „Přijeli jsme do Prahy už v úterý kvůli Rolling Stones,“ uvedl jeden ze skupiny německých návštěvníků. Do Prahy většina z nich přijela na vlastních motorkách. Ty bylo možné vidět zaparkované prakticky po celém centru Prahy.

„Navštěvujeme podobné akce pravidelně, po Praze máme v plánu akci v Americe. Ale tahle je speciální. Slavíme tady 115 výročí, takže je to opravdu něco výjimečného,“ uvedla návštěvnice, která dorazila z Malty. „Jsme v Praze poprvé, je to překrásné město. Jsem ráda, že se setkání koná zrovna tady,“ dodala. Také návštěvníci z Malty přijeli na vlastních motocyklech. „Projeli jsme mnoho zemí, jeli jsme přes Itálii, Albánii nebo Maďarsko,“ uvedla návštěvnice.

„Odhadovali jsme, že se tu objeví 60 000 motocyklů a 100 000 lidí a je velmi reálné, že to překonáme,“ řekl Vavřina. Kromě návštěvníků z Evropy podle něj přijíždějí i motorkáři z Brazílie nebo Mexika. Některé počty návštěvníků ale překvapí. „Čína je obrovská, ale návštěvníků z ní je jen devět, proti tomu z Indie, kde by to člověk nečekal, jede sto,“ dodal organizátor.

„Jsem velice hrdá na to, že jsem zpět v Praze. Vzpomínám si na pocit, který jsem měla před třemi lety na pražských Harley Days, že tohle je správné místo pro pořádání oslav 115. výročí,“ řekla novinářům Karen Davidsonová, pravnučka zakladatele značky. „Jsme tu, abychom oslavili vztah k motocyklům, k osobní svobodě, a podobným hodnotám,“ vysvětlila.

Jedním z důvodů, proč si společnost vybrala pro oslavy výročí právě Prahu, je podle Vavřiny to, že pražský klub Harley-Davidson je nejstarší na světě a letos slaví 90. výročí. „Dalším bylo, že Češi mají k motorkám blízko, je to dané i našimi značkami, které sice nejsou to, co bývaly, ale my je pořád v srdci máme. Registrovaný milion motocyklů v desetimilionové zemi je taky jeden z unikátů,“ doplnil Vavřina.

Během čtyř dní se divákům představí 40 kapel. Organizátoři chystají například i dražbu helem, které malovali a upravovali známí hudebníci, sportovci, cestovatelé či herci spjatí se světem motocyklů. Lidé se mohou těšit i na výstavu více než 150 historických i nových motorek. Nejstarší model je z roku 1914. V sobotu městem projede spanilá jízda, organizátoři čekají účast až 4000 motocyklů.

Akce se účastní i armáda, která se zde snaží získat nové rekruty. Při své prezentační a náborové akci ukazuje návštěvníkům svoji techniku. Kromě těžkých bojových strojů si milovníci motorek mohou prohlédnout motocykly Hradní stráže a Vojenské policie, vojenský speciál Jawa 350 a vojenskou tříkolku italských horských jednotek z 60. let minulého století.

Na oslavy dohlíží několik stovek policistů včetně vrtulníku. „S velkým potěšením mohu říci, že byly završeny více než roční přípravy bezpečnostních opatření spojených s touto akcí. Chtěl bych zcela upřímně pochválit pořadatele za to, že bezpečnostní aspekt nepodcenili,“ řekl dnes náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Denně se podle něj o bezpečnost účastníků akce bude starat asi 200 policistů. Na hladký průběh akce dohlížejí i hasiči a zdravotníci.

Pražané musí také počítat s uzavírkami v nejbližším okolí Výstaviště, odkloněny jsou i některé tramvaje.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: FOTO: Nad Londýnem se bude vznášet „Baby Trump“ v plenkách