1 POLITICKÁ ARÉNA

Danit církevní restituce? Nemravnost

Zdanit církevní restituce, protože církve dostaly víc, než jim patří? O to se teď snaží v parlamentu levicové strany, u nich se ani nedivím, za podpory populistů, u kterých se tomu vlastně taky nedivím.

Už to samo o sobě je takový argument hodně sporný a nepodložený. Tak jako tak nestačí. Stát se s církvemi na něčem dohodl, proto by měl držet slovo a jít v tom všem příkladem. Když nebude dodržovat dohody stát jen proto, že na tom chtějí některé partaje získat politický kapitál, tak pak těžko může něco takového chtít po občanech. Je to hodně špatný příklad. Navíc těžit politické body z lidské závisti a nepřejícnosti, to je skutečně nemravné.

Špatný příklad to je i z jiného důvodu. Přece když zloděj, zde reprezentovaný totalitním komunistickým režimem a schovávající se za znárodnění, něco ukradne, neměl by s poškozeným diskutovat o tom, zda mu z toho, co vrátil, něco vezme zpět. To nedává logiku.

A už vůbec nedává logiku fakt, že by se zlodějem vrácená nebo penězi nahrazená věc měla danit daní z příjmu. Vždyť se přece je to náhrada za nevrácený majetek. Jiné restituce se jako příjem navíc nedanily. Proto jestli někdo argumentuje tím, že církve dostaly vyšší náhrady než jiní restituenti, je na tom smutné spíš to, že ostatní dostali na náhradách málo.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.