Účelovka? Smutný konec vicekancléře Stracheho

KOMENTÁŘ

Účelovka? Smutný konec vicekancléře Stracheho 1
Názory
Petr Holub
Sdílet:

Když si chcete užít politický skandál, pak musíte do Rakouska. Týden před volbami se zveřejní video, na kterém přiopilý vicekancléř Heinz-Christian Strache slibuje státní zakázky atraktivní blondýně, pokud její strýc, známý oligarcha, pomůže s volební kampaní. Baví se všichni a neuplyne ani dvacet čtyři hodin, než vicekancléř složí funkci. Vláda vydrží jen o pár hodin déle. Nutno sebekriticky přiznat, že Češi by něco takového nedokázali zorganizovat. Opít se na středomořském ostrově by ještě šlo, ale žádný významnější vládní politik by po skandálu rakouských rozměrů nerezignoval.

Léto na Ibize

Video zveřejnili novináři z německých médií, konkrétně deníku Süddeutsche Zeitung a týdeníku Der Spiegel. Nahrávku dostali na neznámém místě od neznámého člověka, přesto její pravost přezkoušeli v příslušném vědeckém ústavu. Obsahuje záznam ze sedmihodinové party, která se odehrála jednoho letního večera roku 2017 v luxusní vile na Ibize, několik měsíců před parlamentními volbami v Rakousku. V té době se chtěl dosavadní majitel zbavit padesáti procent akcií bulvárního deníku Neue Kronen Zeitung, zdaleka nejvlivnějšího rakouského média. Šéfovi radikálně pravicové strany FPÖ a pozdějšímu vicekancléři Strachemu se představila mladá žena s tím, že je neteří ruského oligarchy Igora Makarova, jednoho z největších investorů do realit v celé Evropě. Nabídla mu, že odkoupí polovinu Neue Kronen Zeitungu a že noviny budou FPÖ před volbami podporovat. Protislužbou měly být stavební zakázky od rakouského státu. Strache byl viditelně pod vlivem alkoholu, se vším nadšeně souhlasil a nahlas domýšlel souvislosti. Možná se chtěl před oligarchovou neteří vytáhnout, a tak v dobrém rozmaru vykládal, který z politiků bere kokain nebo má homosexuální sklony. Největší nepříjemnosti tím způsobil světoznámému zbrojaři Gastonu Glockovi, mecenášce Heidi Goëss-Hortenové, tyrolskému realitnímu magnátovi Renému Benkovi a koncernu Novomatic z hazardní branže. „Zaplatili půl milionu až dva miliony eur,“ pochlubil se předseda FPÖ, kdo všechno jeho stranu sponzoruje. Tím by všichni zúčastnění porušili pravidla o financování politických stran, protože tak vysoké dary podle médií ve stranickém účetnictví nejsou, vlastně ani být nesmějí. Jmenovaní ovšem jakoukoli podporu FPÖ mezitím popřeli. K byznysu mezi stranou pozdějšího vicekancléře s ruským oligarchou také nejspíš nedošlo, i když novináři tvrdí, že jsou schopni doložit i další kontakty.

Vicekancléř, který chtěl manipulovat média

Od zveřejnění videa a potvrzení, že nejde o podvrh, bylo každému jasné, že Strache skončil. On sám schůzku nepopíral, pouze se vymlouval na alkohol, případně na to, že šlo o zlovolnou a účelovou provokaci. Z toho, co říkal, prý nic nemyslel vážně, a tím si ovšem vysloužil uštěpačné poznámky, že si při cestě do oligarchovy vily vzal omylem drogu pravdy.

Stracheho vysvětlování může pomoci při očekávaném policejním vyšetřování, politicky však byl vicekancléř od první chvíle mrtvý muž. Ambiciózní politik se totiž nešetrně otřel o nedotknutelnou národní svatost, za niž je považován Neue Kronen Zeitung. Je známo, že deník se 750 tisíci prodaných výtisků dokáže ovlivnit politickou scénu libovolným způsobem. Proto nejen politická veřejnost podrobně sleduje, jestli list nedává bez důvodu přednost některé z politických stran. Pokud se politik pokusí nestrannost Kronen Zeitungu ovlivnit, pak musí počítat s tím, že skončil. Do historie se dostal pokus šéfa rakouských odborů a ministra vnitra, jednoho z nejvlivnějších poválečných sociálních demokratů Franze Olaha, který v roce 1959 vypomohl Neue Kronen Zeitungu z odborových peněz. Přes všechny nezpochybnitelné zásluhy o obnovu Rakouska skončil Olah na rok v kriminále. Jak si dnes vůbec může někdo myslet, že bude posvátné noviny manipulovat?

Webové stránky vlivného bulváru nedaly hned po zveřejnění videa nejmenší prostor pochybnostem, že Kronen Zeitung nechá zprávu o Stracheho výletu na Ibizu jen tak projít. „Konec FPÖ ve vládě?“ ptal se jeden z titulků, otázka z nadpisu dalšího článku zněla „Předčasné volby?“. Něco takového nemohl koaliční partner FPÖ, lidovecký kancléř Sebastian Kurz trpět, ani Stracheho spolustraníci nechtěli za šéfa krvácet. Koalice se pokusila krizi ustát a obětování vicekancléře byl samozřejmý předpoklad. Nakonec sám Kurz uznal, že jediným řešením je pád vlády a předčasné volby.  

Za českou hranicí je všechno jinak

Z tuzemského pohledu jde o zábavnou historku a videozáznam opravdu stojí za zhlédnutí. Při jen povrchním promýšlení, co se vlastně u jižních sousedů přihodilo, ovšem začíná úsměv mrznout na rtech. Přežil by v Rakousku politik, který by nejen vlastnil noviny, ale ještě prokazatelně úkoloval novináře největšího zpravodajského deníku? Bylo by možné, aby zemi řídil člověk, jehož firmám vyrostly od jeho vstupu do vlády dotace na dvojnásobek? Dokázal by si někdo představit rakouského vicekancléře či kancléře v okamžiku, když policie navrhuje státním zástupcům, aby ho obžalovali za dotační podvod, nebo když ho vlastní syn obviňuje z únosu? Nebo z opačného pohledu: Přežil by v Česku politik, který by ztropil stejný skandál jako u sousedů Heinz-Christian Strache? Tyto otázky stačí jen položit a Čech ztrácí důvod, proč by se měl prázdninovou aférou dobrodružného rakouského politika bavit.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články