Noví ministři? Jeden je Babišův oblíbenec, druhý velká neznámá i pro odborníky

Noví ministři? Jeden je Babišův oblíbenec, druhý velká neznámá i pro odborníkyNOVÉ
Karel Havlíček a Vladimír Kremlík Foto:

Foto: printscreen ČT24, koláž Echo24

Domov

změny v kabinetu

Vojtěch Šeliga

Mediálně „profláklé“ členy kabinetu Dana Ťoka a Martu Novákovou nahradí relativně neznámé tváře. V případě budoucího ministra dopravy Vladimíra Kremlíka tápou i odborníci. „Babiš vytahuje nějaké úředníky nebo takzvané odborníky a nefunguje to,“ říká bývalý ministr dopravy Zbyněk Stanjura (ODS). O Karlu Havlíčkovi se jako o možném ministrovi průmyslu a obchodu spekulovalo nějakou dobu. Prezident Miloš Zeman se s oběma potká během pondělí.

Budoucí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček nyní působí jako místopředseda vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace a jako předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR. Babiš ho v uplynulých měsících často zmiňoval ve svých pravidelných reportech o činnosti na Facebooku a otevřeně ho chválil. V souvislosti s jednáním v Izraeli s tamními podnikateli Babiš o Havlíčkovi napsal, že je neuvěřitelný ve vyjednávání. „Ve vyjednávání je Karel naprosto neuvěřitelný, přál bych Vám ho vidět v akci,“ napsal premiér na Facebook. Na začátku února premiér Havlíčka označil za svou pravou ruku pro oblast inovací, když byli na veletrhu řemesel.

Havlíček je rovněž aktivní na Twitteru, kde informuje o svých prioritách ve funkci: „Pan premiér mě navrhnul na MPO. Dám do toho veškerou energii a pojedeme strhujícím tempem. Priority jsou: Dostat ČR tam, kam kdysi patřila, mezi průmysl. a technolog. lídry. Změníme komunikaci, půjdeme po levnějších datech, podpoříme jádro a zavedeme novou Inovační strategii.“

Havlíček před časem pro Echo24 uvedl, že se mu s premiérem dobře spolupracuje a připomněl, že už v minulosti nabídku na účast v Babišově první vládě dostal. „Teď to neřešíme. Bavili jsme se o tom, když se formovala první vláda, a nepopírám, že se mi s panem premiérem spolupracuje dobře. Mně vyhovuje ten manažerský systém a přístup, který on zavádí,“ řekl deníku Echo24 Karel Havlíček.

Budoucí ministr se ještě před zveřejněním začal vzdávat svého podnikání. „Rozhodl jsme se proto vystoupit z mého byznysu, prodávám v posledních měsících podíly v mých firmách (Sindat Group), vystupuji ze všech statutárních orgánů, včetně výzkumného klastru. Důvodem je nejen to, že bych to časově nedával, ale chci velmi jasně s jednoznačně eliminovat jakýkoliv, byť i hypotetický střet zájmu,“ uvedl pro Echo24 Havlíček.

Bývalý člen ČSSD i spolupracovník Řebíčka

Jednoduché to na ministerstvu dopravy po svém předchůdci jistě nebude mít Vladimír Kremlík, který zatím působí jako náměstek Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Svojí nominaci považuje za ocenění své dosavadní práce. Pro většinu z odborníků je však jméno nového ministra velkou neznámou. Podobně to má i opozice. „Premiér Babiš opakovaně vytahuje nějaké úředníky nebo takzvané odborníky a nefunguje to,“ řekl poslanec ODS Zbyněk Stanjura s odkazem například na Kremlíkova předchůdce. „Bude na tom stejně jako ostatní už odvolaní ministři,“ dodal.

Ke Kremlíkovi Babiš řekl, že ho zná už z doby, kdy byl ministrem financí. Poznamenal, že dostal mnoho anonymů s informacemi, které se Kremlíka týkají. Je přesvědčen o tom, že si je dostatečně prověřil. Zdůraznil, že Kremlík má prověrku Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) na stupeň tajné. Podle mluvčího ČSSD Petra Vurbse byl Kremlík v letech 2005 až 2015 členem sociální demokracie. Dopravní experti se shodli na tom, že Kremlíka čeká mnoho práce. Měl by se podle nich zaměřit na zjednodušení dopravní výstavby a legislativy nebo liberalizaci železnice.

Kremlík působil na ministerstvu dopravy již dříve. Dokonce za ministra ODS Aleše Řebíčka, kdy vedl úsek správy majetku. Období exministra Řebíčka je přitom často kritizováno právě premiérem Babišem. V minulosti Kremllík působil také v představenstvu Českých aerolinií (2000-2002) nebo v dozorčí radě Řízení letového provozu (2007) a Letiště Praha (2007-2008). Od roku 2015 je v ÚZSVM.

Nástupce Ťoka a Novákové vyslechne Zeman v pondělí

Prezident Miloš Zeman by měl přijmout kandidáta na ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka v pondělí ve 14:00. Ještě před ním by se s prezidentem podle České televize měl setkat Vladimír Kremlík, který má nahradit ministra dopravy Dana Ťoka. O plánovaných změnách ministrů nominovaných do menšinového kabinetu hnutím ANO informoval premiér a předseda hnutí Andrej Babiš prezidenta ve středu.

Zeman se změnami souhlasí, nové ministry jmenuje 30. dubna po návštěvě Číny, na které ho budou doprovázet ještě současní šéfové obou resortů – Ťok a Nováková. Premiér ve středu nevyloučil další změny v kabinetu, aktuálně ale navrhuje jen konec Novákové a Ťoka. Ťok se k odchodu rozhodl sám, rezignaci zdůvodnil únavou z častých útoků. O konci Novákové se mluvilo delší dobu, svůj odchod oznámila krátce před středečním jednáním Babiše se Zemanem. Konkrétní důvody její výměny Babiš neuvedl.

Čtěte také: Polí s řepkou je čtyřikrát víc. Byznys Agrofertu přispívá k drahým bramborám

Související články