Důvod k panice kvůli klimatické nouzi na Praze 7? Místostarosta sousední části čeká ‚vlnu uprchlíků‘

Klimatické drama v Praze

Důvod k panice kvůli klimatické nouzi na Praze 7? Místostarosta sousední části čeká ‚vlnu uprchlíků‘NOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Klimatická hysterie zjevně postupně zasahuje i českou metropoli. Dokladem může být stav klimatické nouze, který na svém území tento týden vyhlásila radnice Prahy 7. Chce tak vyslyšet účastníky studentských protestů proti změně klimatu. Dobrý důvod pro příhraniční oblasti Prahy 7 začít se obávat věcí příštích - masy údajných klimatických uprchlíků z Afriky a odjinud a obavy z jejich přívalů nechávají pozdravovat. Naštěstí, u sousedů sedmičky to zatím berou s humorem a nadhledem, naznačuje to i reakce místostarosty sousední městské části Praha 8 Tomáše Tatranského (TOP 09). V pátek ovšem oznámil náměstek primátora pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN), že na příštím jednání zastupitelstva navrhne vyhlášení stavu klimatické nouze na území celého hlavního města.

Ten například „žádá všechny, aby zrušili své plánované cesty na území Prahy 7“ anebo, že je jeho úřad „připraven poskytnout humanitární pomoc uprchlíkům z Prahy 7“.

Tomáš Tatranský reagoval na prohlášení starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha 7 Sobě), jenž ve své městské části vyhlásil stav klimatické nouze a zároveň oznámil další kroky, které bude úřad podnikat ve vztahu k životnímu prostředí. „Životní prostředí a klima je velkým současným tématem. Nenechme se zmást dnešním deštěm a tím, že Praha 7 má Stromovku nebo Letnou. Společně s Prahou 1 vykazuje známky největšího tepelného ostrova v Praze,“ varoval starosta Jan Čižinský.

„Vážení spoluobčané, předstupuji před Vás s naléhavou výzvou! Kolega Čižinský, starosta sousední MČ Praha 7, vyhlásil včera, 22. 5. 2019, ve své městské části stav klimatické nouze. Jakožto místostarosta Prahy 8 vnímám se znepokojením závažnost této tragické situace a dobře si uvědomuji, že životní podmínky v Praze 7 jsou zcela katastrofální. V uších mi znějí slova Grety Thunberg: „I want you to panic like your house is on fire!“ (Chci, abyste panikařili, jako kdyby váš dům hořel!) ,“ napsal Tomáš Tatranský na svůj profil. 

Místostarosta ke komentáři umístil fotografii ze své kanceláře, kde na mapu Prahy, kde se nachází sedmá městská část, nalepil papír s pirátskou lebkou a nápisem „pozor, klimatická nouze“. 

Tomáš Tatranský zároveň očekává „vlnu uprchlíků“ do Prahy 8, podle jeho slov je pro ně připravena „humanitární pomoc“. „Žádám všechny, aby – pokud je to jen trochu možné – zrušili všechny své plánované cesty na postižené území Prahy 7! Současně konstatuji, že vedení Prahy 8 je připraveno poskytnout humanitární pomoc uprchlíkům z Prahy 7, jejichž vlnu v nejbližších dnech očekáváme,“ dodal místostarosta Prahy 8. Reagoval tak ironicky na opatření ze sousední městské části.

Ta vyhlásila stav klimatické nouze, konkrétně však nespecifikovala, co tento pojem znamená. To ostatně ani nemohla, neboť obsah tohoto termínu není přesně definován. Klimaticky aktivismus Prahy 7 má tak i určité rysy směšnosti. Radnice nicméně představila ekologická opatření, jež se chystá na svém území zavést. Politici, jak už zmíněno, argumentují, že tím odpovídajíí na studentské klimatické protesty, jejichž účastníci žádají, aby politici reagovali na probíhající klimatickou změnu.  

Radnice zakáže používání jednorázových plastů při akcích pořádaných městskou částí či jejími organizacemi. Vyžadovat to bude i po ostatních organizátorech. „Budeme minimalizovat odpad radnice a dávat si pozor, jak se chová v rámci odpadového hospodaření. V ulicích bude pokračovat výsadba zeleně, kterou ještě zintenzivníme, změníme hospodaření s vodou a budeme klást důraz na její vsakování,“ řekl Radní Jiří Knitl (Praha 7 Sobě) Radnice tak například při rekonstrukcích chodníků vymění nepropustné povrchy jako asfalt za dlažbu. Jakmile doslouží vozový park, bude kupovat vozidla s ekologičtějším pohonem.

U novostaveb bude vedení městské části po investorech vyžadovat využití takzvaných zelených střech. To se týká například chystané výstavby na území bývalého nádraží Bubny-Zátory. Tady bude radnice požadovat také vznik stromořadí či míst pro vsakování vody, aby všechna nestékala do kanalizace.

Na plný úvazek bude pro Prahu 7  zároveň pracovat manažer, který bude mít na starosti energetické hospodaření. Radnice monitoruje spotřebu energií u svých budov i organizací, které zřizuje. Do budoucna by měla spotřeba klesnout o jedno procento ročně.

Klimatickou nouzi již vyhlásily třeba Velká Británie a Irsko, tento týden se přidal například také německý Münster.

Čtěte také: Zapařené mozky radních na Praze 7 vyhlásily ve své části stav klimatické nouze

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články