Policie v Kosovu zadržela čtveřici, měla se podílet na transplantacích a obchodech s orgány

Policie v Kosovu zadržela čtveřici, měla se podílet na transplantacích a obchodech s orgányNOVÉ
Transplantace orgánů Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock

Svět

Obchod s orgány

Echo24

Kosovské bezpečnostní orgány zadržely čtyři osoby, dva muže a dvě ženy, podezřelé z účasti na obchodování s lidskými orgány. Podle prištinského zpravodajského portálu KOHA.net to v pátek na svých internetových stránkách oznámila policie.

Policisté podezřelé zadrželi při čtvrteční akci na soukromé klinice v oblasti kosovské metropole Prištiny. Zásah byl proveden na základě informací a zjištění úřadu vyšetřujícího obchodování s lidmi. Čtveřice se podle vyšetřovatelů podílela na „nezákonných transplantacích a na obchodování s lidskými orgány“.

Kromě zatčení čtyř podezřelých policisté při prohlídce kliniky zajistili množství důkazního materiálu. Jedná se o různé zdravotní záznamy včetně počítačů a další dokumentace. Tři ze čtyř zadržených zůstávají ve vyšetřovací vazbě.

Minulý měsíc policie v soukromé klinice na předměstí Prištiny už zatkla dva lékaře a dvě zdravotní sestry, a to rovněž kvůli podezření z účasti na obchodování s lidskými orgány.

Loni v květnu kosovský soud v opakovaném procesu odsoudil dva lékaře soukromé kliniky v Prištině za účast ve zločinecké síti, která organizovala ilegální transplantace. Jednomu uložila trest 7,5 roku vězení a druhému jeden rok.

Dárci orgánů podle médií pocházeli z nejrůznějších zemí, včetně Turecka a bývalých republik Sovětského svazu. Na prištinskou kliniku je členové sítě lákali sliby, že za darování orgánu dostanou až 12 000 eur (309 000 korun). Příjemci, jimiž byli hlavně Izraelci, přitom za orgány platili až 100 000 eur. Někteří z dárců nakonec nedostali vůbec žádné peníze.

Čtěte také: Zemřel Rudolf Sekava, s transplantovaným srdcem žil od roku 1984

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Související články