Absence mě mrzí, ale byl jsem na promoci, říká poslanec TOP 09

Hlasování o Ondráčkovi

Absence mě mrzí, ale byl jsem na promoci, říká poslanec TOP 09NOVÉ
František Vácha Foto:

Foto: TOP 09

1
Domov
Sdílet:

Jedním z těch, co mohli zabránit zvolení komunistického poslance Zdeňka Ondráčka předsedou komise pro kontrolu GIBS, je poslanec František Vácha (TOP 09). Místo hlasování v Poslanecké sněmovně však dal v pátek přednost promoci na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity, kde působí jako děkan. Jeho absence ho sice mrzí, ale je toho názoru, že podporovatelé komunistického poslance by si i tak zajistili další hlasy. Strany bojující proti zvolení Ondráčka, který za socialismu zasahoval proti demonstrantům, k jeho nezvolení potřebovaly pouze o dva hlasy více.

Mluvčí strany Jakub Hnát redakci Echo24 v sobotu dopoledne sdělil, že Vácha chyběl z rodinných důvodům. Ten však později uvedl na pravou míru, že důvodem jeho absence byla promoce Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, kde působí jako děkan.

„Bylo tam 60 studentů s rodinami. Teoreticky mě mohl zastoupit proděkan, ale v dějinách fakulty se to nikdy nestalo a bylo by to strašně neuctivé vůči studentům a rodičům,“ řekl pro Echo24 František Vácha.

Poslanec TOP 09 a univerzitní děkan v jedné osobě dále pro Echo24 uvedl, že ho jeho absence mrzí. Podotkl však, že poslanci volící Ondráčka do čela komise by si sehnali další hlasy. „Myslím, že to měli moc dobře spočítané. Kdyby věděli, že tam je jeden nebo dva hlasy navíc, tak by tam dva nebo tři hlasy Ondráčkovi dotlačili,“ sdělil redakci Echo24 Vácha.

Komunista Zdeněk Ondráček byl do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zvolen v pátek v tajné volbě. Volilo ho 79 přítomných poslanců, přičemž ke zvolení potřeboval 78 hlasů. Ondráček na předsedu komise neúspěšně kandidoval již v prosinci a lednu, kdy byl jediným kandidátem.

Parlamentní strany vystupující proti Ondráčkovi mu vyčítají především jeho působení u pohotovostního útvaru Veřejné bezpečnosti před Sametovou revolucí v roce 1989. Sám Ondráček zasahoval proti demonstrantům během tzv. Palachova týdne v lednu a v listopadu 1989 byl připraven jako posila při zásahu na Národní třídě v Praze. Svého působení u komunistické policie Ondráček nelituje. „V profesním životě bych žádné věci neměnil. Já se domnívám že jsem nikdy neporušil zákony této země,“ uvedl v pátek Ondráček.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Absence poslanců u Ondráčka? Nešlo o lenost, odmítají Piráti, stejně jako TOP 09

Selhání demokratických stran? 20 poslanců nepřišlo hlasovat o Ondráčkovi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články