1 Komentář

Babišova nevýznamná prohra

KOMENTÁŘ

Témata:

Ústavní soud rozhodl o neplatnosti zákona, který zdanil finanční náhrady pro církve v rámci restitucí. Opoziční poslanci i komentátoři, kteří nechovají sympatie k „novým pořádkům“, jež sou v zemi nastolovány po příchodu Andreje Babiše, to rozhodnutí uvítali s uspokojením a úlevou – pochopitelně, Babišova politika nebývá poražena zrovna často. Kauza, o níž Ústavní soud rychle rozhodl, ovšem i na právního laika působila jako docela jasná, je jistě dobře, že skončila, jak skončila. O žádný velký triumf se ale nejedná. Potvrzuje se jen, jak důležité je v současné době fungování institucí nezávislých na výkonné moci, a to, že je potřeba i literu a toho často vysmívaného „ducha“ ústavy hájit.

Schválením toho podle včera vyhlášeného nálezu protiústavního zákona byla stvrzena tolerance Babišova menšinového kabinetu komunistickou stranou. Komunisté tenkrát potřebovali navodit dojem, že jejich podpora premiéra něco stála. Babiš jim tu podmínku splnil, pravděpodobně si vědomý toho, že Ústavní soud zákon zneplatní. Cosi to vypovídá o premiérově vztahu k základnímu zákonu země. Touha komunistů po účasti na moci a Babišova potřeba prohlasovat důvěru pro svou druhou vládu byly tenkrát uspokojeny – svůj základní účel tedy zákon naplnil, o to snadněji se nejsilnějšímu vládnímu hnutí nález Ústavního soudu respektuje. Pokračuje i neformální spojenectví vládních stran a Okamurovy SPD. A především prohra u Ústavního soudu nijak neohrozí Babišovu dominanci v průzkumech veřejného mínění – představa dodatečného zdanění církevních náhrad elektorátu ANO nebyla nijak proti mysli, na tom se rovněž nic nezměnilo. Odpovídá totiž duchu národoveckého populismu, který se v Česku ustavuje jako široký politický proud, vnitřně rozporný a založený na pocitech a fragmentech vědomostí a spoustě polopravd, nenavázaný na žádnou tradici – snad s výjimkou komunistů, bohužel. Těkavost v názorech a premiérovo zmatené vyjadřování jsou jeho přesnou a autentickou expresí, stejně jako nekonzistentní výpady prezidentovy. Nakonec i odpor proti církevním restitucím a snaha je dodatečně zdanit byl příkladem politiky v jeho duchu – politiky resentimentu, lhostejnosti a chabě racionalizované averze – parlament je žvanírna a ústava kus papíru, co si budem povídat. Tentokrát to u Ústavního soudu tahle politika prohrála. Zdaleka se tím ale nevyčerpala, pořád ještě je ve fázi sbírání sil, organizování a ustavování se.

Příběh svobody

99 Kč

Přinášíme speciál k 30 letům svobody

Více info

EchoPrime

od 249 Kč

Vychutnejte si neomezený přístup k prémiovému obsahu určenému pouze předplatitelům, který nemá na českém internetu obdoby

Více info

/
komentátor

Žije v Praze, poprvé publikoval v Kritické příloze Revolver Revue, pracoval v Lidových novinách, české sekci BBC, časopise Týden, opět v Lidových novinách, nyní v Echo24.cz. Od roku 1990 je příležitostným DJ na pražském Rádiu 1. V roce 2010 měl premiéru film Pouta podle jeho scénáře, na podzim 2013 vyšla jeho prozaická prvotina Mondschein, jeho druhou realizovanou předlohou by se letos na podzim měl stát snímek Místa.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.