Babiš ve Washingtonu uctil Masarykovu památku, navštíví ještě památník k 11. září

Návštěva USA

Babiš ve Washingtonu uctil Masarykovu památku, navštíví ještě památník k 11. záříNOVÉ
Setkání prezidentů se svými ženami Foto:

Foto: Twitter J. Ovčáčka

1
Domov
Echo24
Sdílet:

Položením věnce u památníku Tomáše Garrigua Masaryka ve Washingtonu uctil ve čtvrtek večer místního času (v noci na pátek SEČ) premiér Andrej Babiš památku prvního československého prezidenta, od jehož narození ve čtvrtek uplynulo 169 let. Babiš při slavnostním ceremoniálu, kterému přihlížely tři desítky českých krajanů, připomněl Masarykův humanistický odkaz. Zdůraznil, že demokratické ideály, které Masaryk prosazoval, je třeba stále obhajovat.

„Jsem rád, že v tento den mohu být v této zemi, která pro Masaryka tolik znamenala v jeho osobním životě, politické filozofii a akademické i politické kariéře. Masaryk byl celoživotní stoupenec česko-amerického přátelství,“ řekl Babiš. Za symbolické označil, že se právě v den výročí Masarykova narození mohl v Bílém domě setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

„Masarykův humanistický odkaz nás učí, že každá demokracie stojí a padá s postojem jejích občanů k jejím klíčovým hodnotám: ke svobodě, k lidským a občanským právům, k otevřenému dialogu a respektu k ostatním. Musíme mít na paměti, že tyto hodnoty nemůžeme považovat za dané a že musíme stále pracovat a udržovat je pro příští generace,“ řekl český premiér.

Pietního aktu u Masarykovy sochy na rohu Massachussets Avenue a 22. ulice se zúčastnily zhruba tři desítky českých krajanů. Český velvyslanec v USA Hynek Kmoníček připomněl, že setkání 7. března je tradiční akcí, krajané se ale u sochy scházejí i v další významné dny, aby si prvního československého prezidenta připomněli. 

Společné prohlášení Andreje Babiše a Donalda Trumpa

Tento rok si Spojené státy a Česká republika připomínají 30. výročí inspirující a světodějné událostí sametové revoluce. Československý lid si vzal zpět svobodu a ukončil desetiletí komunistického útlaku. Připomínáme si také 20 let od připojení České republiky k Severoatlantické alianci (NATO).

Jako vedoucí představitelé Spojených států a České republiky potvrzujeme náš závazek společně sdíleným demokratickým hodnotám, svobodě jednotlivce, právnímu státu a nezávislým institucím. Sdílíme názor, že mír, bezpečnost a prosperita závisejí na spolupráci svrchovaných států. Síla doma je nezbytným základem pro mír a bezpečnost v zahraničí.

Nadále věříme, že aliance NATO zaručuje transatlantickou a evropskou bezpečnost. Potvrzujeme, že naše kolektivní bezpečnost vyžaduje, aby každý spojenec splnil svůj dvouprocentní závazek pro investice do obrany a pro modernizaci svých ozbrojených sil. Usilujeme o pokračování naší spolupráce v oblasti bezpečnosti a obrany.

Dál pevně podporujeme svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny a pokračování sankcí vůči Rusku. Oceňujeme statečnost a oběti amerických a českých vojáků sloužících bok po boku v Afghánistánu.

Spojené státy a Česká republika prohlašují, že energetická bezpečnost je neoddělitelným pilířem bezpečnosti každého státu. Budeme spolupracovat při zkoumání možností plynoucích z transformace energetických trhů a zároveň podporovat zvýšenou energetickou diverzifikaci v Evropě a zajišťovat naši vzájemnou bezpečnost. Budeme dál zkoumat možné přínosy rozvoje regionální energetické infrastruktury ve střední Evropě.

Naše země budou pracovat na zajištění bezpečných a spolehlivých telekomunikačních sítí a dodavatelských řetězců s cílem snížit riziko zákeřné počítačové aktivity. Jsme odhodláni prohloubit spolupráci v této oblasti a společně pracovat bilaterálně i multilaterálně na rozvoji zásad telekomunikační bezpečnosti.

Spojené státy a Česká republika sdílejí společný zájem na spravedlivém a vzájemně výhodném obchodu a investicích. Jsme hrdí na obchodní a investiční vztahy Spojených států a České republiky. Zavazujeme se dál posilovat naše obchodní vztahy, včetně podpory pokročilého výzkumu, technologické spolupráce a výroby, které budou oporou inovační ekonomiky budoucnosti.

„Český“ Trump se setkal s opravdovým Trumpem, píší americké noviny

Miliardář Trump podle The Washington Post během schůzky s miliardářem Babišem v Oválné pracovně „působil netrpělivě, ale zůstal slušný, když jeho host mluvil o něco déle, než by americkému prezidentovi možná bylo milé“. Trump prý ožil, když Babiš vychvaloval jeho plán, jak „udělat Ameriku opět velikou“. „Mám podobný plán udělat opět velikou Českou republiku,“ prohlásil šéf české vlády. Důraz na obchod, představování sebe jako outsidera, který je ochoten otřást systémem v základech nebo odmítání imigrace jsou pro oba politiky společné, poznamenává americký deník.

„A tato podobnost, daleko více než strategický význam Babišovy malé středoevropské země, pomohla (českému premiérovi) k tomu, aby se vedle Trumpa v Bílém domě usmíval do kamer, zatímco jeho manželka a (americká) první dáma Melania seděly tiše po jejich pravici a levici,“ píše The Washington Post.

Trump, který je podezřelý, že jeho předvolební kampaň ovlivňovali Rusové, nebo z toho, že svým milenkám nechával vyplácet peníze za mlčení, přivítal premiéra obviněného z podvodů při podnikání, připomíná Forbes.

The Washington Post píše, že Babiš je dalším z řady „pravicových populistů nebo nacionalistů“ ze střední a východní Evropy, které Trump v posledních měsících v Bílém domě pohostil. Pozval tam rakouského kancléře Sebastiana Kurze, jehož lidovci jsou v koalici s krajně pravicovou stranou, a setkal se i s dalšími lídry, kteří sdílejí jeho skepsi vůči Evropské unii. Šlo o představitele Polska, Maďarska a Itálie. A zatímco při schůzkách s německou kancléřkou Angelou Merkelovou si Trump stěžuje, že američtí spojenci z NATO nedodržují závazek dávat ročně dvě procenta HDP na obranu, po setkání s Babišem se veřejně nezmiňoval o tom, že ani Česko tuto povinnost neplní, píše list.

Babiš na závěr cesty do USA navštíví Kongres a památník 11. září

Babiše v pátek čeká jednání s vůdcem republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevinem McCarthym a schůzka se zástupci skupiny přátel České republiky v Kongresu. Původně se plánovalo i jednání s předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou, která ale ještě před odletem Babiše z Prahy schůzku nakonec zrušila.

Český premiér se sejde také s představiteli několika židovských organizací a navštíví památník obětí útoků z 11. září. Z Washingtonu odletí večer místního času (po sobotní půlnoci SEČ), do Prahy se má vrátit v sobotu po poledni.

Čtěte také: Babiš odrazoval Trumpa od cel na evropská auta. Navázali prý osobní vztah, Trumpa pozval do Prahy

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články