GALERIE: Sovětští předchůdci Photoshopu. Jak cenzoři měnili historii

Mizející soudruzi Sovětského svazu

GALERIE: Sovětští předchůdci Photoshopu. Jak cenzoři měnili historiiUVNITŘ FOTOGALERIE 10
Panorama
Echo24
Sdílet:

Dlouho předtím, než počítačové programy usnadnily upravovat fotografie, využívala sovětská cenzura všech dostupných prostředků, aby změnila historii. Cenzoři mazali, překreslovali i přepisovali okamžiky zachycené na fotografiích. Nejčastěji mizeli muži poblíž sovětského diktátora Josifa Vissarionoviče Stalina, retuš se ale týkala i historických reálií.

Foto:

Nejslavnějším příkladem mizejících soudruhů je úprava fotografie zachycující maršála Vorošila, Molotova, Stalina a Nikolaje Ježova u Moskevského průplavu.

Foto: Neznámý sovětský autor/Wikimedia Commons

Nejslavnější sovětskou retuší je zřejmě „zmizení“ Nikolaje Ježova na snímku, kdy se Stalinem prochází kolem Moskevského průplavu. Jako šéf Stalinovy tajné policie Ježov zodpovídal za popravu více jak půl milionu Rusů během tzv. Velkého teroru. Ježov byl později přeřazen na méně významnou pozici lidového komisaře lodní dopravy a v dubnu 1938 byl zatčen a následně popraven.

Foto:

Poté, co Ježov upadl v nemilost, fotografii upravili cenzoři. 

Foto: Neznámý sovětský autor/Wikimedia Commons

Stejný osud potkal i Lva Trockého, který po Leninově smrti upadl do Stalinovy nemilosti a musel utéct ze země. Nakonec se usadil v Mexiku, kde ho v roce 1940 zavraždili agenti sovětské tajné služby NKVD, z fotografie s Leninem byl ovšem vymazán už dříve.

Foto:

Na původní fotografii je zachycen Lenin, revolucionář Lev Trockij a spisovatel Lev Kameněv. Trockij upadl ve Stalinovu nemilost po Leninově smrti, Kameněv údajně plánoval Stalinovo zavraždění a byl v roce 1936 popraven. Oba byli z fotografie vymazáni Stalinovými cenzory.

Foto: Grigory Goldstein/Wikimedia Commons 

Změna historie se netýkala jenom nepohodlných osob. Sovětští cenzoři si upravili i nápis na obchodě v pozadí fotky z Říjnové revoluce a davu dopsali na transparent heslo: „Pryč s monarchií – ať žije Republika!“

Způsob, jakým se dříve fotografie upravovaly, se od dnešního použití Photoshopu tolik nelišil. Naopak, úprava zachyceného obrazu je stará jako fotografie sama. Mezi používané techniky patřilo kreslení tenkými štětci na negativ, škrábání, barvení nebo různé fotomontáže a skládání více fotografií dohromady.

Upravoval i Gottwald nebo Sarkozy

Politickou retuší se samozřejmě nepyšnil jenom Sovětský svaz. Z fotografie zmizel i nacistický ministr propagandy Joseph Goebbels, který byl na snímku s Adolfem Hitlerem na zahradě filmařky Leni Riefenstahlové. Čím si vymazání z fotografie zasloužil, se dodnes neví.

V sovětském Rusku se inspirovali i čeští komunisté. Po vnitrostranických čistkách v 50. letech zmizel z fotografií dřívější druhý nejmocnější muž strany Rudolf Slánský. Po jeho popravě v roce 1952 ho cenzoři odstranili z fotografií s prezidentem Gottwaldem. Ani Gottwaldův nástupce Zápotocký se politickým retuším nevyhýbal, na fotce, kde promlouvá k občanům. Na původní fotografii je ovšem málo lidí, davy proto zkušený cenzor dodal fotografickou manipulací.

Kosmetická retuš se používá u fotografií politiků i v současnosti. Kritice se nevyhnul například prezident Miloš Zeman, který byl podle některých na oficiální prezidentské fotografii upraven až příliš, nebo francouzský exprezident Sarkozy, kterému spřátelený časopis umazal tzv. madla lásky na fotografii v plavkách. Nejvyšší představitel ruské pravoslavné církve, patriarcha Kirill, se zase proslavil tím, že mu jeho vlastní úřad v roce 2012 na fotce umazal hodinky za 30 tisíc dolarů.

Čtěte více: Oběti represí SSSR. Tabulky v Moskvě připomenou pět popravených Čechoslováků

FOTOGALERIE: Chtěli se probít na západ, pohraničníci jejich autobus rozstříleli

Sdílet:

Hlavní zprávy

Prezident Pavel navštívil sídlo rozvědky

PAVEL V SÍDLE ROZVĚDKY

Prezident Petr Pavel v pátek navštívil Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Informoval o tom na síti X. Rozvědce poděkoval za práci, její činnost označ ...

13:48
×

Podobné články