Zdržovací taktika? Případ Babišova střetu zájmů jen tak neskončí

Případ Babišova střetu zájmů

Zdržovací taktika? Případ Babišova střetu zájmů jen tak neskončíNové 1
Domov
Karolína Vaverková
Sdílet:

Případ střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) jen tak neskončí. Definitivní rozhodnutí se čeká od Evropské komise, která má říct, zda Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, ale i od českých správních orgánů. Babišův střet zájmů už jednou konstatoval Městský úřad v Černošicích, který za přestupek v podobě střetu zájmů premiérovi udělil pokutu. Premiér se ale odvolal a rozhodnutí Černošic zrušili a k novému projednání případ vrátili krajští úředníci. Případ se tím protahuje. Sám premiér střet zájmů odmítá a věc pokládá za další pokračování útoku proti své osobě.

O zdržovací taktice otevřeně hovoří opoziční Piráti, kteří už dříve upozornili na personální změny, které odvolacímu řízení v Babišově kauze předcházely. „Krajský úřad tímto jednáním vzbuzuje dojem, že praktikuje zdržovací taktiku, aby o této věci bylo rozhodnuto až po volbách do Evropského parlamentu. Přitom v této věci proběhla již podrobná odborná diskuse a byl zpracován dostatek analýz a rozborů,“ reagoval na rozhodnutí krajských úředníků předseda Pirátů Ivan Bartoš

Piráti tlačí i na Evropskou komisi, aby v případu Babišova střetu zájmů v kontextu unijního finančního nařízení rozhodla. Výzvu z důvodu nečinnosti podali už začátkem března a Komise má nyní dva měsíce na reakci. A už v půlce února urgovali všechny eurokomisaře včetně předsedy Jeana Clauda Junckera otevřeným dopisem i zástupci české Transparency Internacional.

Jasněji v otázce Babišova střetu zájmů jen tak nebude. Rozhodnutí Evropské komise v otázce Babišova střetu zájmů se očekává v dubnu, Černošice si vzaly na prostudování rozhodnutí krajského úřadu až 60 dní a na své rozhodnutí až 30. V extrémním případě tak rozhodnou až v polovině června. Černošice ve čtvrtek odpoledne potvrdily, že krajští úředníci zrušili předchozí rozhodnutí a vrátili k novému projednání. „V tomto rozhodnutí uvedl odvolací orgán svůj právní názor na otázku, zda Ing. Andrej Babiš je ovládací osobou předmětných mediálních společností,“ uvedly ve čtvrtek Černošice s tím, že spisový materiál je velkého rozsahu.

Premiérův střet zájmů nicméně doposud konstatovalo několik důležitých orgánů. Na prvním místě právě Městský úřad v Černošicích a také právníci Evropské komise. Kromě opozičních Pirátů i Transparency International a Evropský parlament stanoviskem svých 434 poslanců. 

O podjatosti krajských úředníků hovoří opoziční STAN

Rozhodování středočeských úředníků nicméně provázel spor o chápání personálních změn, které se krátce před tím, než se případ dostal na stůl úřadu, odehrály. Zatímco úřad kraje, jemuž velí Babišova stranická kolegyně a místopředsedkyně hnutí Jaroslava Pokorná Jermanová, odmítal souvislost mezi změnami a Babišovým případem, část opozice hovořila o účelovosti změn. Faktem ale je, že úředníci, kteří o Babišově střetu zájmů rozhodovali, získali v lednu nového šéfa. Psali jsme o tom zde

Podnět k podjatosti podali k ministerstvu spravedlnosti i středočeští zastupitelé ze STAN. Psali jsme o tom zde. V reakci na čtvrteční vrácení případu do Černošic to připomněl i europoslanec za STAN Stanislav Polčák. „Krajský úřad je nepochybně systémově podjatý a měl vyčkat na prošetření námitky této vady jeho rozhodování ze strany nadřízeného ministerstva. Premiér Babiš by se měl přestat schovávat za hejtmanku Jermanovou a nechat věc prošetřit nezávislý soud,“ uvedl.

Dále čtěte: Případ Babišova střetu zájmů se vrací do Černošic

Babiš může dál ovládat média ve svěřenském fondu, stojí v rozhodnutí Černošic

Sdílet:

Hlavní zprávy

U španělské Valencie zavřeli několik pláží

ZAVŘENÉ PLÁŽE

Na východě Španělska jižně od Valencie zavřeli dnes několik pláží kvůli černé, zřejmě palivové skvrně na moři, jejíž původ zatím není znám. Informují o tom míst ...

22:15

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články