Babiš se ničeho nedopustil, obhajují premiéra Toman i Vondráček. Jourová mlčí

Babišův střet zájmů

Babiš se ničeho nedopustil, obhajují premiéra Toman i Vondráček. Jourová mlčíNOVÉ 2
Domov
Echo24
Sdílet:

Analýza právníků Evropské komise ke střetu zájmů premiéra Andreje Babiše je podle šéfa sněmovny Radka Vondráčka (ANO) velmi extenzivní právní výklad. Premiér podle něj učinil vše, co mu české právo umožnilo, aby se od svého majetku distancoval. Obdobně se premiéra Babiše v pořadu ČT Otázky Václava Moravce zastal ministr zemědělství Miroslav Toman (za ČSSD). „Andrej Babiš se z našeho pohledu ničeho nedopustil, protože odevzdal společnost do svěřenského fondu,“ řekl ministr. Eurokomisařka Věra Jourová (ANO) odmítla Babišův střet zájmů jakkoliv komentovat.

Eurokomisařka pro spravedlnost Věra Jourová se ke kauze Andreje Babiše odmítla vyjádřit. Dle ní nemůže komentovat věci, které jsou neoficiální a uniknou do médií. „Musím říct, že zásadně nekomentujeme interní dokumenty, které uniknou do médií. V tuto chvíli nemohu odpovědět a vyjadřovat se k obsahu,“ řekla Jourová při otázce, jak vážné je podezření, že Andrej Babiš nadále ovládá svou bývalou společnost Agrofert. „Věc souvisí s novou legislativou ze srpna tohoto roku, kterou nyní Evropská komise vykládá,“ řekla Jourová.

Prouza: Evropská pravidla porušena byla

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu je však podezření velmi vážné. „Premiér se musí rozhodnout, zda chce být v politice, nebo být konečným uživatelem výhod,“ řekl Tomáš Prouza. Podle něj reálně České republice hrozí, že bude muset vracet dotace ve výši dvou miliard, které byly letos vyplaceny Agrofertu.

Prouza je také přesvědčen, že český zákon v případě střetu zájmů porušen nebyl. „Náš zákon o svěřenských fondech není dotažen do konce, skončilo to na půl cesty. Vy nevíte, co se děje se společností na úplném konci,“ řekl Prouza s tím, že evropská pravidla jednoznačně porušena byla.

Zastání našel Andrej Babiš u ministra zemědělství Miroslava Tomana, který je sám vyšetřovaný za střet zájmů obdobně jako premiér. „Myslím si, že se pouze bavíme o spekulacích. A k těm se odmítám vyjádřit. Andrej Babiš se z našeho pohledu ničeho nedopustil, protože odevzdal společnost do svěřenského fondu,“ řekl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).

Toman je podobně jako Babiš spojený se společností Agrotrade přes rodinné příslušníky. Na otázku, zda se neobává, že bude muset vracet dotace, neodpověděl. „Nebudu mluvit za firmu, já s ní nemám nic společného. Vlastní ji můj otec a bratr,“ řekl Miroslav Toman.

Vondráček: Je to jen neoficiální zpráva, od svého majetku se distancoval

K tématu možného střetu zájmů se v OVM vyjádřil i předseda sněmovny Radek Vondráček. Podle něj se nejedná o korupci, protože tu si vykládá jako braní úplatků. „Je předčasné hovořit o nějakém šetření, je to pouze neoficiální zpráva,“ odmítl jakýkoliv komentář Vondráček. Analýzu evropských právníků označil za velmi extenzivní právní výklad, nyní očekává racionální právní debatu. Premiér podle něj učinil vše, co mu české právo umožnilo, aby se od svého majetku distancoval.

Analýza právní služby Evropské komise, o které informovaly v sobotu mimo jiné britský list The Guardian a francouzský Le Monde, uvádí, že Babiš má jako předseda vlády možnost v Česku řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním fondů přicházejících z evropského rozpočtu. Premiér už v sobotu střet zájmů odmítl. Skutečnost, že je Babiš vzhledem ke svěřenským fondům, kam převedl akcie Agrofertu, stále konečným uživatelem výhod, odpovídá podle názoru právní služby komise „hospodářskému zájmu“, jak jej definuje 61. článek nařízení o pravidlech pro unijní rozpočet.

V něm stojí, že střet zájmů nastává, pokud je „ohrožen nestranný a objektivní výkon funkcí“ kvůli rodinným důvodům, citovým vazbám, kvůli politické či národní sblíženosti a právě také kvůli možným hospodářským zájmům. Právníci EK uvádějí, že Babiš má jako předseda vlády příležitost řídit a ovlivňovat rozhodovací procesy spojené s využíváním unijních peněz. I když se jako šéf kabinetu podílí hlavně na rozhodování na nejvyšší úrovni, a tedy především na nastavování priorit, může ze své funkce podle dokumentu „uplatňovat vliv na nižší úrovně vlády“.

Právníci přitom poukázali i na to, že v Babišově případě by mohl být relevantní rovněž konflikt zájmů z rodinných důvodů, protože jeho žena Monika je zapojena do činnosti skupiny Agrofert.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Babiš nás střetem zájmů ohrožuje. Je muž minulosti, kritizují poslanci premiéra

Babišovy možnosti? Vzdát se dotací, prodat Agrofert nebo podat demisi

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články