Evropská komise pozdržela proplacení některých dotací pro Agrofert až o 9 měsíců

Unijní dotace

Evropská komise pozdržela proplacení některých dotací pro Agrofert až o 9 měsícůAktualizujeme 1
Domov

Evropská komise prodloužila lhůtu k proplacení některých dotací pro společnosti z holdingu Agrofert až o devět měsíců. Český platební fond SZIF, přes který tečou zemědělské dotace, o tom byl informován v březnu tohoto roku. Opatření se zatím týká pěti projektů Agrofertu vykázaných za poslední půlrok.

„Co se týká projektových opatření Programu rozvoje venkova, postupuje SZIF při platbách zcela v souladu s instrukcemi Generálního ředitelství pro zemědělství EK (DG AGRI) a Pravidly pro žadatele. Ve čtvrtletních výkazech do EK uvádíme přehled uskutečněných plateb společnostem z koncernu AGROFERT, přičemž jsme byli ze strany DG AGRI v březnu 2019 informováni, že u těchto projektů prodlužuje lhůtu k jejich proplacení o 6 – 9 měsíců. Takto bylo postupováno u třech projektů vykázaných ve 4. čtvrtletí 2018 a u dvou projektů vykázaných v 1. čtvrtletí 2019,“ uvedla ve čtvrtek odpoledne mluvčí SZIF Vladimíra Nováková.

„Důvody jsou samozřejmě spojeny s auditem, proto se to posunulo, čekáme na výsledky auditu,“ dodala pro Echo24 Nováková. V praxi to znamená, že Evropská komise v běžném termínu některé dotace pro Agrofert zatím neproplatí. Jsou do té doby hrazeny z českých peněz, respektive fondem SZIF.

Sám Agrofert, dnes ve svěřenském fondu premiéra Babiše, nechce čtvrteční sdělení SZIFu komentovat. „Do doby rozhodnutí Evropské komise a jasných a nezpochybnitelných informací se k tomuto tématu nebudeme blíže vyjadřovat. Stále platí, že nás nikdo ve věci auditu dotací neoslovil a nekontaktoval. Jsme přesvědčeni, že vše je v souladu se zákony a příslušnými pravidly a že k takovému závěru dojde i Evropská komise,“ uvedl na dotaz deníku Echo24 mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

Kvůli dotacím pro Agrofert se počátkem roku v Česku konal audit Evropské komise, audity byly součástí šetření Komise, zda je, či není premiér Andrej Babiš (ANO) ve střetu zájmů. Ten odmítá, že by byl.

Výsledky auditů měla mít Komise do 15. května hotovy. Poté, co je odešle do Čech, budou mít české orgány dva měsíce na reakci. Do té doby nebudou výsledky zveřejněny, po jejich zveřejnění ale volají opoziční Piráti.

Fond SZIF dále uvedl, že na oznámení závěrů auditů stále čeká.

Dále čtěte: Komise má výsledky auditu k dotacím pro Agrofert. Piráti volají po zveřejnění