Nejvyšší státní zástupce o průtazích v kauze Čapí hnízdo: Vyjádřím se, až bude vhodná doba

Nejvyšší státní zástupce o průtazích v kauze Čapí hnízdo: Vyjádřím se, až bude vhodná dobaNOVÉ
Domov

Kauza Čapí hnízdo

Karolína Vaverková

Prodloužení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je spolu s dalšími trestně stíhán premiér Andrej Babiš (ANO), nechce nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman zatím komentovat. Deníku Echo24 ale řekl, že se ke kauze vyjádří, „až nadejde vhodná doba“. Opozice svorně upozorňuje, že prodlužování kauzy trestně stíhaného předsedy vlády zpochybňuje důvěru v objektivní trestní řízení či důvěru ve spravedlnost.

O prodloužení vyšetřování do konce dubna a důvodech prodlevy informovala policie dozorujícího státního žalobce Jaroslava Šarocha 21. prosince. Jde už o druhé prodloužení lhůty. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová přitom už v roce 2017 délku vyšetřování označila za „jen hraničně akceptovatelnou“, za práci podřízeného městského zastupitelství se ale tehdy postavila.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman odmítl prodloužení ve středu komentovat, naznačil ale, že tak časem učiní. „Nemíním to v současné chvíli žádným způsobem komentovat, protože nejsem dozorový ani dohledový státní zástupce. Vyjádřím se k tomu, až nadejde nějaká vhodná doba,“ řekl deníku Echo24. Na dotaz, kdy by taková doba mohla nastat, odpověděl, že představu má, ale sdělovat ji nebude. Průtahy v kauze odmítl komentovat i ministr spravedlnosti, pod něhož státní zástupci spadají, Jan Kněžínek (ANO). „Toto je věcí orgánů činných v trestním řízení,“ uvedl pro Echo24. Deník Echo24 se na průtahy v kauze ptal i Lenky Bradáčové, ta ale odkázala na tiskovou mluvčí vrchního státního zastupitelství.

Podle mluvčího pražských městských žalobců Aleše Cimbaly je délka vyšetřování kauzy v pořádku. „Zajímavé by bylo podívat se, jak dlouho průměrně trvají vyšetřování v jiných řízeních a porovnat, zda je to skutečně nezvykle dlouhé,“ řekl pro Echo24 Aleš Cimbala.

Dozorující státní zástupce Šaroch se k rozhodnutí policie lhůtu pro vyšetřování prodloužit vyjádří v první půlce ledna v rámci prověrky práce policie, dodal Cimbala. „Zpracovává prověrky průběžně, nejsem schopen odhadnout, kdy bude mít následující prověrku vypracovanou. Předpokládám v průběhu první poloviny tohoto měsíce,“ dodal Cimbala. Dozorující státní zástupce má ze zákona obecně možnost policii uložit, aby bylo vyšetřování skončeno dříve, pokud by došel k závěru, že je lhůta v něčem neadekvátní.

Opozice prodloužení lhůty kritizuje

Kritika prodloužení lhůty pro vyšetřování kauzy zní z opozice. Podle předsedy ODS Petra Fialy je přitom uzavření případu především v zájmu premiéra Babiše. „Neustálé prodlužování vyšetřování kauzy, v níž figuruje premiér země, s sebou nese vzrůstající nedůvěru občanů v právní stát. Uzavření celého případu je především v zájmu premiéra samotného, protože jeho kauzy poškozují celou zemi,“ uvedl pro Echo24 Fiala.

Podobně hovoří i předsedové TOP 09 Jiří Pospíšil, Pirátů Ivan Bartoš či KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podle toho nebude překvapivé, pokud bude předseda vlády zproštěn obvinění. „Gigastřet zájmů předsedy vlády zpochybňuje důvěru v nezávislé a objektivní trestní řízení. Nebude tedy vůbec překvapivé, když předseda vlády bude nakonec zproštěn obvinění a uznán po tom všem za ‚křišťálově čistého‘. Alespoň, že to zatím nevypadá na blahořečení a kanonizaci. To je možné až po smrti,“ uvedl s nadsázkou Bělobrádek.

Že jsou orgány činné v trestním řízení v nesmírně složité roli, si myslí předseda klubu STAN Jan Farský. „Nejhorší na Čapím hnízdě není těch 50 miliónů korun, ale podlamování důvěry ve spravedlnost. Držím palce všem orgánům činným v trestním řízení, aby svoji nesmírně složitou roli v zájmu budoucnosti ČR ustály. Rozhodnutí o prodloužení respektuji,“ sdělil v reakci na prodloužení lhůty.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Dále čtěte: Vyšetřovatelé kauzy Čapí hnízdo žádají více času. Případ plánují uzavřít až v dubnu

Bradáčová kárá žalobce Čapího hnízda: Nebyl efektivní, chci rychlé ukončení vyšetřování

Související články