FOTOGALERIE: 100 let od konce Velké války. Podívejte se na unikátní kolorované snímky

100. výročí od konce války

FOTOGALERIE: 100 let od konce Velké války. Podívejte se na unikátní kolorované snímkyFOTO UVNITŘ
Fotografie kolorizoval Tom Marshall ve spolupráci s celou řadou soukromých klientů a institucí Foto:

FOTO A KOLORIZACE: Tom Marshall (PhotograFix) 

 

11
Svět
Echo24
Sdílet:

Již 11. listopadu si svět připomene 100. výročí ode dne, kdy v roce 1918 bylo podepsáno příměří na západní frontě. Postupem času se oslavy konce první světové války, která si vyžádala miliony obětí a mnoho dalších doživotně poznamenala, přeměnily v připomínku válečných veteránů. K této příležitosti grafik a fotograf Tom Marshall na své facebookové stránce zveřejnil přesně 100 kolorizovaných fotografií, které ukazují život na frontě.

Ke 100. výročí konce první světové války se Marshall rozhodl shromáždit a zveřejnit stovku jím kolorizovaných fotografií z období první světové války. Část snímků pochází ze soukromých sbírek, jiné zase z národních archivů, knihoven a dalších institucí. „S profesionálním kolorizováním černobílých fotografií jsem začal v roce 1914, tedy během výročí začátku první světové války,“ dodal Marshall v blogovém příspěvku na svých stránkách.

„Do svého výběru jsem zahrnul muže i ženy několika národností, ras a náboženství, jelikož celý svět byl zasažen touto válkou, a doufám, že tyto snímky vám dovolí nahlédnout do méně známých příběhů a událostí,“ doplnil autor kolorizovaných fotek. Spousta snímků se dočkala premiéry až nyní. Během své kariéry Marshall spolupracoval na celé řadě výstav, článků a knih, stejně jako s klienty na kolorizaci soukromých fotografických sbírek. Kompletní fotogalerii najdete na facebookové stránce Toma Marshalla.

První světová válka zasáhla téměř celý svět. Celkem se bojovalo na třech světadílech a všech světových mořích. Konflikt si vyžádal životy deseti milionů vojáků a 8,5 milionu civilistů a výrazně ovlivnil vývoj 38 států. Válka začala 28. července 1914, trvala čtyři a čtvrt roku a jejím výsledkem bylo zcela nové rozložení sil v Evropě i ve světě.

K jednání o příměří mezi Německem a Dohodou se 11. listopadu 1918 v železničním vagonu v lese na stanici Rethondes u Compiegne sešly delegace vedené německým státním tajemníkem Matthiasem Erzbergerem a francouzským vrchním velitelem maršálem Ferdinandem Fochem. Ráno v 5:05 hodin byl podepsán dokument, který stanovil, že od 11:00 hodin 11. listopadu 1918 zavládne na frontách příměří. Smlouva znamenala pro Německo územní ztráty, odebrání kolonií, dočasné obsazení Porýní, zákaz spojení s Rakouskem, přísná vojenská omezení a vysoké reparace.

Čtěte také: Osudové chvíle Československa. Dramata státu obrazem. Podívejte se

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články