„Vy máte Ježíše, my Bafometa.“ Satanisté vztyčili sochu za svobodu vyznání

Manifest svobody vyznání

„Vy máte Ježíše, my Bafometa.“ Satanisté vztyčili sochu za svobodu vyznáníNOVÉ
Sochu Bafometa přivezli na korbě nákladního auta. Foto:

Print screen: Cairo Al-khidr/Youtube

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Na 150 uctívačů Satana se zúčastnilo slavnostního odhalení sochy okultního bůžka Bafometa před správní budovou známou jako Kapitol v americkém městě Little Rock v Arkansasu. Přes dva a půl metru vysokou sochu zde dočasně vztyčila náboženská organizace Satanistický chrám. Proti akci se již ostře vymezila řada místních křesťanů a též i republikánský senátor Jason Rapert.

Satanisté chtějí vztyčením sochy protestovat za náboženskou svobodu. Poukazují přitom na fakt, že u Kapitolu stojí kamenný tablet s křesťanským Desaterem. „Pokud tu budete mít jeden náboženský monument, pak by měly být i ty další, a pokud s tím nesouhlasíte, pak tu nemějme žádný,“ řekla podle serveru Independent spoluzakladatela organizace arkansaských satanistů, Ivy Forresterová. Podobně hovoří i mluvčí organizace Lucien Greaves. „Toto není shromáždění sekularistů versus lidí víry, satanistů versus křesťanů, nebo přespolních versus Arkansasanů,“ řekl ke smyslu akce.

Proti vztyčení Bafometa, což je středověký bůžek s hlavou kozla, z jehož uctívání byli obviňováni například i templářští rytíři, na místě protestovalo několik křesťanů s transparenty. Jejich počínání podpořil i arkansaský senátor Jason Rapert, který ačkoliv řekl, že respektuje právo satanistů na svobodu vyznání, jak jim ho zajišťuje první dodatek americké ústavy, nazval je „extremisty“. „To dřív bude v pekle mrznout, než bude urážlivá socha natrvalo vztyčena na pozemku Kapitolu,“ vyjádřil se senátor.

Podle výzkumu think tanku Pew Research Center se 79 % obyvatel Arkansasu považuje za křesťany, přičemž drtivá většina z nich považuje svou víru za „velice důležitou“ součást svých životů. 41 % obyvatel jižanského státu chodí do kostela alespoň jednou týdně a celých 46 % Arkansasanů odmítá evoluční teorii.

Čtěte také: Soumrak bohů. Proč mladí lidé opouštějí náboženství?

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články