Vrchol Everestu je zacpaný jako D1. Fronty zavinily smrt horolezců vyčerpáním

Zácpy na nejvyšší osmitisícovce

Vrchol Everestu je zacpaný jako D1. Fronty zavinily smrt horolezců vyčerpánímNOVÉ
Mount Everest Foto:

Ilustrační foto: Shutterstock.com 

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Slova vrcholek Mount Everestu ve většině lidí patrně vyvolávají představu tichého, zasněženého místa na míle vzdáleného jakékoliv civilizaci. Snímky, které se v posledních dnech šíří po internetu, ovšem ukazují, že i tady může vzniknout nefalšovaná „dopravní zácpa“. Jen krátkodobě příznivého počasí ke zdolání nejvyšší hory světa se totiž tento týden rozhodly využít stovky horolezců. A výsledek? Mnohahodinové fronty, které za letošní sezónu vedly ke smrti zatím 18 lidí, naposledy v sobotu britského a irského turisty.

Jen ve čtvrtek dospělo na vrchol Mount Everestu více než 120 horolezců. Na úzké stezce pod vrcholem tak vznikla „dopravní zácpa“ a členové expedic byli nuceni strávit v extrémní nadmořské výšce, vystaveni mrazivým teplotám, podstatně delší čas, než předpokládali. Někteří na to doplatili vyčerpáním, dehydratací a nakonec i smrtí.

AFP informuje o deseti obětech za poslední týden. Mrtví jsou čtyři Indové, dále Američan, Rakušan a Nepálec, nově také Brit Robin Fisher a irský lezec. Další Ir se zřítil poblíž vrcholu, ale jeho tělo se zatím nenašlo.

Podle místních Šerpů nejsou zástupy lidí čekajících pod vrcholkem v průběhu sezóny nic neobvyklého. „Takhle přeplněno je tu normálně,“ cituje britská BBC Šerpu jménem Mingma s dodatkem, že horolezci ve frontě běžně stojí klidně hodinu a půl. Podle něj je rozhodující, jak vyjde počasí a kdy poryvy větru povolí dostatečně na to, aby bylo bezpečné vystoupit nahoru. „Když se poštěstí jeden celý týden příznivého počasí, pak na vrcholu přelidněno není. Ale občas, když to jde jen v období pouhých dvou tří dnů, se to naplní,“ dodává Šerpa.

Dle odborníků dlouhé fronty ztenčují zásoby kyslíku, které má horolezec s sebou, a je šance, že mu dojdou v průběhu sestupu. Dalším problémem je rychlá ztráta tělesného tepla. Za horskou dopravní zácpou stojí jednak stoupající popularita výprav, které míří na nejvyšší osmitisícovku, jednak nezkušenost lezců, shodují se experti. Garrett Madison z americké horolezecké společnosti Madison, která pomáhá horolezcům, řekl, že mnozí z těch, kdo jdou na Everest, nejsou „dobře připraveni ani vybaveni“. Nemají dostatečnou podporu na to, aby se dostali bezpečně dolů. „Kdyby byli členy početnějšího a zkušeného týmu, asi by byli v pořádku, ale pokud mají minimální podporu a nastanou problémy, je těžké se odtamtud dostat,“ řekl.

Andrea Ursina Zimmermanová, průvodkyně takových výprav, také poukazuje na nedostatečnou fyzickou kondici turistů, což ohrožuje nejen je, ale i šerpy.

Lezecká sezona, v níž je pro výstup vhodné počasí, trvá do konce května. Nepál pro ni letos vydal 381 povolení pro většinou zahraniční horolezce. Povolení stojí 11 000 dolarů, tedy 254 000 Kč. S držiteli jde jeden průvodce, což znamená, že se na téže trase v krátkém období několika týdnů ocitne 750 lidí, píše AFP. Nepálskou cestou do pátku lezlo 600 lidí. Dalších 140 lidí dostalo povolení pro výstup z tibetské, tedy severní strany. Letos by mohl na vrcholu nejvyšší hory světa ve výšce 8850 metrů stanout rekordní počet lezců, loni tam vystoupalo 807 lidí.

Čtěte také: Nepálský horal překonal vlastní rekord, Mount Everest pokořil už čtyřiadvacetkrát

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články