AD: Afghánci nevěří nikomu

NÁZORY ČTENÁŘŮ

AD: Afghánci nevěří nikomu
Žádná invaze není navěky a po efektním vítězství jednou přijde už ne tak efektní stažení sil. Foto: Shutterstock
1
Názory čtenářů

Miloš Hübner

Asi všichni sledovali televizní záběry útoku na Dvojčata, takže bylo jasné, že USA něco podniknout musí. Zároveň bylo jasné, že žádná invaze není navěky a po efektním vítězství jednou přijde už ne tak efektní stažení sil, ať se to komu líbí nebo nelíbí.

Tím je dán základní problém, nad kterým pánové Petr Pelikán a Matyáš Zrno vedou debatu. Nedostávám na stůl hlášení tajných služeb a nemohu se proto vyjádřit, kdo je blíže pravdy, ale všechno to, co USA tvrdily, jsem tehdy považoval za v podstatě pravdivé s jedinou výhradou, že jsem to nikdy nepovažoval za pravdu úplnou.

Příliš lehce byla vyviněna Saúdská Arábie, ač většina organizátorů a účastníků útoku byla saúdskoarabského občanství, a zcela stranou se ocitl Pákistán, ač je o něm notoricky známo, že jeho tajná služba podporuje v regionu kdejaký podezřelý spolek. Takže bylo poukázáno na Afghánistán – možná pravdivě, ale také proto, že se jako slabá země s vládou Talibánu hodil k invazi nejlépe. V Saúdské Arábii již americké vojsko bylo a začít si konflikt s jaderně vyzbrojeným Pákistánem představovalo daleko větší
riziko.