Zahynul v troskách letadla. Slovensko si připomíná sto let od smrti Štefánika

pieta u mohyly

Zahynul v troskách letadla. Slovensko si připomíná sto let od smrti ŠtefánikaAKTUALIZOVÁNO 5
Svět
Echo24
Sdílet:

Za účasti vrcholných slovenských politiků i českého ministra obrany Lubomíra Metnara se na západě Slovenska vzpomínalo na spoluzakladatele Československa Milana Rastislava Štefánika. Oficiální část programu u příležitosti 100. výročí Štefánikovy tragické smrti proběhla na vrchu Bradlo u mohyly, kde jsou uloženy jeho tělesné ostatky.

Foto:

FOTO: Facebook/Andrej Kiska

Voják, politik, astronom a československý ministr války Štefánik 4. května 1919 při návratu do vlasti z Itálie zahynul u Bratislavy v troskách zříceného letadla spolu s dalšími třemi členy posádky.

Oficiální část vzpomínkové akce zahájil přelet formací vojenských letadel armád Česka, Francie, Itálie a Slovenska, tedy zemí, v nichž Štefánik působil. V závěru programu pak z vrtulníku vyskočili parašutisté s vlajkami zmíněných států, jakož i s podobiznou Štefánika.

Český premiér Andrej Babiš (ANO) i český ministr zahraničí Tomáš Petříček‏ (ČSSD) na sociální síti ocenili, že se Štefánik zasloužil o vznik Československa. „Bez lidí jako on bychom vlastní stát prosadili jen těžko. Byl přesně ukázkou toho, že kde je vůle, odhodlání a píle, tam se také dostaví úspěch,“ sdělil Babiš. Český ministr zahraničí Tomáš Petříček‏ na sociální síti připomněl, že Štefánik se zasloužil o vznik Československa. „I když my vzýváme T. G. Masaryka, bez Milana Rastislava Štefánika by to nešlo. Zemřel tak, jak žil: jako frajer a hrdina,“ uvedl Petříček.

Kulaté výročí Štefánikovy smrti si Slovensko připomíná sérií vzpomínkových, společenských a kulturních akcí, které vyvrcholily právě shromážděním u mohutné mohyly nad Štefánikovou rodnou obcí Košariská. Kromě vrcholných politiků Slovenska a představitelů dalších států se u mohyly shromáždil dav lidí. Část z nich si přinesla vlajky SNS a také krajně pravicové strany Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko. Součástí programu bylo také zapálení vater na mohyle.

Foto:

FOTO: Facebook/Andrej Kiska

Štefánik s velkým náskokem vyhrál celostátní anketu Největší Slovák, jejíž výsledky ve středu zveřejnil veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska. Po Štefánikovi jsou pojmenovány ulice a náměstí v řadě měst v zemi pod Tatrami, jeho jméno nese také bratislavské letiště. Ke 100. výročí Štefánikovy smrti Slovensko vydalo sběratelskou i pamětní minci a také poštovní známku.

Štefánik vyčnívá v dějinách Slovenska, řekl Kiska

Spoluzakladatel Československa Milan Rastislav Štefánik výrazně vyčnívá ve slovenských dějinách, řekl slovenský prezident Andrej Kiska na vzpomínkové akci. „Zde na Bradle ještě více než kdekoliv jinde přistupujeme s úctou a pokorou k osobnosti, která v našich dějinách tak výrazně vyčnívá. Milan Rastislav Štefánik zůstane zapsán jako oddaný vlastenec,“ uvedl v projevu Kiska.

Slovenský prezident Andrej Kiska
Slovenský prezident Andrej Kiska Foto:

FOTO: Facebook/Andrej Kiska

Slavný slovenský rodák Štefánik podle hlavy slovenského státu pomohl zakreslit Československo na poválečnou mapu světa.

„Máme jako Slovenská republika obrovské štěstí, že se můžeme opřít o jeho odkaz – milovat svojí vlast, získat spojence, myslet a jednat pro dobro vlasti a pro celé lidstvo,“ řekl Kiska.

Podle šéfa slovenské sněmovny a nacionalistické vládní Slovenské národní strany (SNS) Andreje Danka by Československá republika byla jiná, pokud by Štefánik žil déle. Danko využil projev i ke kritice stávajících poměrů v zemi.

„Chybí nám přirozená úcta k vlasti. Někteří lidé znevažují vlastní státnost. Potřebná je soudržnost. Buďme pány ve svém státě,“ uvedl Danko.

Slovenští politici spolu s českým ministrem obrany Lubomírem Metnarem
Slovenští politici spolu s českým ministrem obrany Lubomírem Metnarem Foto:

FOTO: Facebook/Andrej Kiska


Čtěte dále: EU není dojná kráva, zpražil na oslavě 15 let východní země eurokomisař

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články