Zemřela Alena Lábová, fotografka a dlouholetá pedagožka na FSV UK

Úmrtí na katedře žurnalistiky

Zemřela Alena Lábová, fotografka a dlouholetá pedagožka na FSV UKNOVÉ
Alena Lábová Foto:

Foto: FSV UK

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

V úterý zemřela fotografka a vyučující dlouhodobě působící na katedře žurnalistiky Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy (FSV), Alena Lábová. Na fakultě působila už od 70. let, přednášela o historii, teorii, etice a praxi novinářské fotografie.

„V Aleně Lábové ztrácí Fakulta sociálních věd jednu ze svých dobrých duší. Přední českou odbornici na novinářskou fotografii, mimořádnou a inspirativní pedagožku, neuvěřitelně silnou a šarmantní ženu, která navzdory své drobné konstituci dokázala desetiletí překonávat zdravotní obtíže se (sebe)ironickým humorem, ze kterého nám méně odolným zůstával rozum stát. Alena Lábová byla autorkou celé řady významných a zásadních publikací o fotografii i výbornou fotografkou. Díky ní máme zaznamenány historické okamžiky roku 1989 i vývoj fakulty v mimořádné kvalitě,“ napsala k tomu na stránkách fakulty děkanka FSV Alice Němcová Tejkalová.

„To, čím si ale získala generace studentek a studentů, byla její schopnost využít vše, co uměla a znala, ve výuce a vytvořit nesmírně zajímavé přednášky i kreativní semináře, při kterých velmi přátelsky, ale naprosto nekompromisně hodnotila naše práce. Kromě fotek jsme často diskutovali také o politice, literatuře, společnosti, Alena měla obrovský rozhled, vedla nás k tomu, abychom na sobě všestranně pracovali. Když jsem zvažovala, kam se profesně vydám, a rozhodla se nakonec pro akademické prostředí, byla to spolu s docentkou Osvaldovou právě doktorka Lábová, kdo mě k tomu inspiroval. Vracely se za ní na fakultu desítky absolventů, popovídat si o práci i jen tak o životě, na večírcích alumni byla vždy tou nejobletovanější. Bude nám strašně chybět, zároveň si myslím, že by nechtěla, abychom na ni vzpomínali nostalgicky a pateticky, protože jak nostalgii, tak patos vždycky s humorem shazovala. Pojďme tedy vzpomínat na usměvavou a báječnou Alenu Lábovou, a snažit se udržet i rozvinout její pedagogický, vědecký i lidský odkaz,“ dodala Tejkalová.

Pohřeb proběhne v pátek 15. února 2019 ve 14.15 v krematoriu v Praze v Motole.

Čtěte také: Zemřel Václav Vorlíček, legendární režisér slavných filmových pohádek a seriálů

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

panorama
×

Podobné články