Zeman kritikou BIS odvádí pozornost, Rusko a Čína chtějí velké zakázky, míní Stanjura

prezidentova kritika BIS

Zeman kritikou BIS odvádí pozornost, Rusko a Čína chtějí velké zakázky, míní StanjuraNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Zemanova kritika výdajů BIS je spíše odváděním pozornosti, míní předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Bezpečnostní informační službu prezident kritizoval ve čtvrtek v souvislosti se zveřejněním výroční zprávy BIS, kritický byl zejména k informacím o ruském a čínském vlivu na našem území. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové bude navíc vláda pravděpodobně znovu prosazovat povýšení ředitele BIS Michala Koudelky do hodnosti generála, které již dvakrát odmítl prezident Zeman.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek kritizoval i výdaje, které na financování BIS plynou ze státního rozpočtu. Podle politiků prezident vychází z nepřesných informací, navýšení rozpočtu je podle nich navíc v pořádku. „Pokud to bude finanční růst finančních prostředků na koncepční věci, a na technickou podporu, tak je to podle mě správně,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce místopředseda SPD Radim Fiala. I když podle něj jsou větším ohrožením ČR jiné státy než Rusko a Čína.

V souvislosti s prezidentovým kritickým postojem ke zprávě BIS se objevily informace, že jeho postoj může souviset s možnými vazbami prezidentových nejbližších spolupracovníků na Rusko. „Trvám na tom, že prezident nebyl spokojen s obsahem, že neodpovídal jeho pohledu na svět, jeho prioritám v zahraniční politice. Jednou z metod, kterou používá Rusko, jsou skrytí investoři, kteří pak chodí do veřejných zakázek. Jestliže v těchto letech debatujeme o dostavbě jaderných bloků, Dukovan a Temelína, tak na prvním místě by měla být bezpečnost, odolat té snaze Ruska nebo Číny, získávat velké státní zakázky,“ uvedl Zbyněk Stanjura.

Prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro TV Barrandov zpravodajskou službu označil za „čučkaře“, kteří bez doložení konkrétních důkazů „plácají“ o čínském a ruském vlivu v České republice. Zpravodajci podle prezidenta naopak selhávají v odhalování islámských teroristů na českém území, zmínil například nedávnou kauzu bývalého pražského imáma obviněného z terorismu.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Maláčové je pravděpodobné, že se možnými vazbami prezidentova okolí na tajné služby bude zabývat vláda. „Pokud se jedná o takovéto skutečnosti, dokážu si představit, že se tím bezesporu v lednu budeme zabývat,“ řekla Jana Maláčová. Podle Radima Fialy věc musí vyšetřit policie. „Mě to neznepokojuje, věřím policii, že to vyřeší naprosto správně,“ uvedl poslanec s tím, že i SPD má k obsahu zprávy výhrady. „Zpráva vytváří jakési předpolí, a snaží se nám říci, že Rusko a Čína jsou nepřátelé České republiky. Na základě této zprávy dělají politici svá další rozhodnutí i ve vládě. Osobně si myslím, že jsou země, které nás můžou ohrožovat daleko víc, například Saúdská Arábie,“ dodal Radim Fiala.

Další žádost o Koudelkovo jmenování

Podle Zbyňka Stanjury by vláda měla znovu navrhnout povýšení ředitele BIS do hodnosti generála. Maláčová s odkazem na informace od dalších ministrů předpokládá, že kabinet návrh na Koudelkovo jmenování generálem opět projedná. V neděli uvedla, že pro návrh hlasovala a zvedne pro něj ruku i v budoucnu.

Po květnovém Zemanově rozhodnutí média spekulovala, že Koudelka nebyl jmenován mimo jiné kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii. Zeman zprávu interpretoval jinak než ministerstva obrany a zahraničí. Prezident také prohlásil, že Koudelka není člověk na svém místě.

Před říjnovým jmenováním generálů premiér Andrej Babiš (ANO) veřejně sdělil, že Zeman mu Koudelkovo jmenování slíbil, dosud však ředitele BIS do generálské hodnosti nepovýšil.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Usilovná destrukce systému? Politici odmítli Zemanovo zpochybnění činnosti BIS

Usilovná destrukce systému? Politici odmítli Zemanovo zpochybnění činnosti BIS

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články