1 Následek vysypaných cihel

Jakutsk ovládla zlatá horečka. Lidé hledají cihly vypadlé z letadla i diamanty

NOVÉ

Témata:

Desítky obyvatel sibiřského Jakutska prohledávají okolí místního letiště v naději na nalezení některé ze zlatých cihel, které se vysypaly z nákladového prostoru letounu startujícího ve čtvrtek do Krasnojarsku. Přestože podle místních úřadů už je celý poztrácený poklad pohromadě a v bezpečí, hledači podle místních médií naději neztrácejí.

Devět tun zlata a stříbra vypadlo z letadla, které odstartovalo se závadou na vratech nákladového prostoru. Cihly se rozsypaly do širokého okolí, kromě startovací dráhy je policie našla i v přilehlé tundře a zamrzlých bažinách. „Celý náklad se podařilo posbírat“, řekl už ve čtvrtek agentuře Interfax mluvčí důlní společnosti z Čukotky, která je dceřinou firmou kanadské společnosti Kinross Gold.

V Jakutsku, kde žije asi 300 000 lidí, je v pátek 26 stupňů pod nulou, ale ani tuhý mráz místním nezabránil pokoušet v okolí letiště štěstí. Ve městě se prý rozšířily pověsti, že několik šťastlivců již uspělo. V letadle prý kromě zlata a stříbra byly i diamanty a platina, které přepravci zatajili. Podle jiné verze byla celá nehoda předem připravená, aby bylo možné část cenného nákladu ukrást.

„Lidé tam prý šlapou po zlatě,“ citoval list The Siberian Times nejmenovaného obyvatele města. Letiště zachovává mlčení: „Nic nevíme, nic neřekneme,“ řekli novinářům letištní zřízenci. Pověsti ale posiluje informace, že cestující nyní na letišti procházejí zvlášť pečlivými kontrolami. Policie prohledává všechna odjíždějící vozidla, u letiště se prý tvoří nevídané dopravní zácpy.

V okolí ranveje podle serveru Jakutija24 desítky lidí dál rozhrabují sníh, někteří se vyzbrojili detektory kovu. Lidé prohledávají i vzdálenější oblasti pro případ, že by nějaké cihly vypadly až při následném nouzovém přistání. Jiní se na zlatokopeckou výpravu chystají až v noci, kdy by prý ostraha mohla odpočívat.

Čtěte také: Nad Jakutskem vypadlo z letadla několik tun zlatých cihel

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.