1 Následek vysypaných cihel

Jakutsk ovládla zlatá horečka. Lidé hledají cihly vypadlé z letadla i diamanty

NOVÉ

Témata:

Desítky obyvatel sibiřského Jakutska prohledávají okolí místního letiště v naději na nalezení některé ze zlatých cihel, které se vysypaly z nákladového prostoru letounu startujícího ve čtvrtek do Krasnojarsku. Přestože podle místních úřadů už je celý poztrácený poklad pohromadě a v bezpečí, hledači podle místních médií naději neztrácejí.

Devět tun zlata a stříbra vypadlo z letadla, které odstartovalo se závadou na vratech nákladového prostoru. Cihly se rozsypaly do širokého okolí, kromě startovací dráhy je policie našla i v přilehlé tundře a zamrzlých bažinách. „Celý náklad se podařilo posbírat“, řekl už ve čtvrtek agentuře Interfax mluvčí důlní společnosti z Čukotky, která je dceřinou firmou kanadské společnosti Kinross Gold.

V Jakutsku, kde žije asi 300 000 lidí, je v pátek 26 stupňů pod nulou, ale ani tuhý mráz místním nezabránil pokoušet v okolí letiště štěstí. Ve městě se prý rozšířily pověsti, že několik šťastlivců již uspělo. V letadle prý kromě zlata a stříbra byly i diamanty a platina, které přepravci zatajili. Podle jiné verze byla celá nehoda předem připravená, aby bylo možné část cenného nákladu ukrást.

„Lidé tam prý šlapou po zlatě,“ citoval list The Siberian Times nejmenovaného obyvatele města. Letiště zachovává mlčení: „Nic nevíme, nic neřekneme,“ řekli novinářům letištní zřízenci. Pověsti ale posiluje informace, že cestující nyní na letišti procházejí zvlášť pečlivými kontrolami. Policie prohledává všechna odjíždějící vozidla, u letiště se prý tvoří nevídané dopravní zácpy.

V okolí ranveje podle serveru Jakutija24 desítky lidí dál rozhrabují sníh, někteří se vyzbrojili detektory kovu. Lidé prohledávají i vzdálenější oblasti pro případ, že by nějaké cihly vypadly až při následném nouzovém přistání. Jiní se na zlatokopeckou výpravu chystají až v noci, kdy by prý ostraha mohla odpočívat.

Čtěte také: Nad Jakutskem vypadlo z letadla několik tun zlatých cihel

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.


Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.