Jak to vidí Pohlreich, skandál na londýnské klinice a kolik dávat na armádu

Týdeník Echo

Jak to vidí Pohlreich, skandál na londýnské klinice a kolik dávat na armádunové 1
Domov
Týdeník ECHO
Sdílet:

Se známým šéfkuchařem Zdeňkem Pohlreichem může být řeč o gastronomii, Lenka Zlámalová se však v rozhovoru s ním zaměřila na něco jiného, například na podnikání a české učňovské školství. O tom, jak jistá britská klinika rychle měnila dětem pohlaví, píše Ondřej Šmigol. A dva exministry zahraničí a dalšími vojenské experty pozval Daniel Kaiser k rozpravě do Salonu Týdeníku Echo.

„Práce přestala být cool,“ říká Zdeněk Pohlreich. „Přestala hlavně mladé lidi zajímat. Měníme se ve společnost nároků, nikoli zásluh. Tady v Česku jsme začali tu zemi vyžírat dřív, než jsme si ji dokázali vybudovat jako skutečně silnou a úspěšnou. Vyžíráním myslím těžení různých výhod, dotací, dávek a bůhvíčeho ještě. Za socíku bylo pořekadlo, že kdo nešidí stát, ten šidí rodinu, a obávám se, že to spoustě lidí není moc cizí ani dnes. Žijeme v podivném konglomerátu různých sociálních výhod a garancí. Moc se mi to nelíbí. Doba, kdy si byli všichni ochotní vyhrnout rukávy a utáhnout opasek, je nenávratně pryč.“

„Tavistocká klinika v Londýně patří k elitním institucím zabývajícím se mentálním zdravím v Británii. Založena byla v roce 1920, aby léčila vojáky, kteří trpěli traumaty z první světové války. Od začátku to nebyla pouze nemocnice, ale také výzkumné centrum, kde docházelo k novým průlomům v oblasti psychiatrie. V posledních měsících však klinikou otřásá série skandálů, které vedly k rezignaci několika vysoce postavených představitelů a lékařů a vrhá to stín na profesionalitu zařízení. Kauza se týká chování instituce vůči žádostem o změnu pohlaví. Podle kritiků klinika neprovádí řádné vyšetření, podléhá translobby, aby diagnostikovala co nejvíc lidí jako transsexuály, a dopouští se nevratných operací na prepubertálních dětech,“ začíná svůj článek Ondřej Šmigol.

„Před pár dny rozčeřil vodu poslanec Mikuláš Ferjenčík, když zpochybnil smysluplnost závazku členských států NATO vynakládat na obranu aspoň dvě procenta HDP ročně,“ připomíná Daniel Kaiser. „Za ty peníze by podle Ferjenčíka šlo například zvýšit platy učitelů o 20 tisíc korun měsíčně. Proti byl premiér, pravicová opozice, podle zákulisních zpráv kritikovi vyčinili poslanci i kolegové v Pirátské straně. Ta má dnes totiž zřejmě ,pravicovější‘ voliče, než jaká je sama.

Každopádně poslanec Ferjenčík do Salonu Týdeníku Echo jít nechtěl, armáda prý není jeho téma. Skepsi vůči závazku dvou procent reprezentuje kritik zbrojení Tomáš Tožička z organizace Social Watch, který před pěti lety na listině Pirátské strany kandidoval do Evropského parlamentu. Připojili se i Lubomír Zaorálek (ČSSD), Alexandr Vondra (ODS) a expert na armádu a provozovatel specializovaného webu On war, on peace František Šulc.“

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články