Sportovci chtějí prodloužit českou hymnu. Může mít i dvě sloky

Hymna by místo 45 sekund mohla mít 80

Sportovci chtějí prodloužit českou hymnu. Může mít i dvě slokyNOVÉ 1
Domov
Sdílet:

Pokud v příštích letech zvítězí čeští sportovci na olympijských hrách nebo jiné mezinárodní soutěži, mohli by si chvíle na stupních vítězů vychutnávat déle. Uvažuje se totiž o tom, že by se prodloužila nahrávka české hymny pro podobné příležitosti. Případně by také hymna mohla mít dvě sloky. S nápadem přišel Český olympijský výbor (ČOV).

Vzniklo již i několik verzí nové nahrávky v úpravě od skladatele Miloše Boka. Možnou podobou hymny, jejíž uvádění dnes není v podstatě legislativně ošetřeno, se zabývá i ministerstvo kultury. Předseda ČOV Jiří Kejval objednal u Boka novou variantu hymny loni. Vznikly čtyři verze, které nahrál Symfonický orchestr FOK a Kühnův smíšený sbor. Bokova podoba hymny ještě není známa, ČOV ji chce představit příští týden.

Výbor se úvahami o nové podobě hymny zabýval přes rok. Vycházel mimo jiné z toho, že délka hymny pro ceremoniální účely trvá 45 sekund a třeba pro vyhlašování vítězů na olympiádě by i vzhledem k délce skladeb dalších zemí byla lepší délka přibližně 80 sekund. Proto se ČOV rozhodl i v souvislosti s letošním 100. výročím vzniku Československa vyvolat diskusi o tom, jestli by hymna třeba neměla mít dvě sloky.

Předseda České unie sportu Miroslav Jansta dnes ČTK sdělil, že s nápadem na prodloužení hymny pro ceremoniální účely přišel už jako místopředseda ČOV před několika lety. Prodlouženou hymnu podle něj unie hraje již dva měsíce v regionech na vyhlášení nejlepších okresních sportovců. „Na prodlouženou hymnu máme od všech účastníků velice pozitivní ohlasy,“ uvedl.

Ministr kultury v demisi Ilja Šmíd připomněl, že neexistuje zákon ani vyhláška, které by určovaly, jak se má hymna hrát. V zákoně o státních symbolech je pouze uvedeno znění „zkrácené“ československé hymny.

Podle Šmída by se měl zákon novelizovat a upravit. Kromě celospolečenské debaty o hymně chce uspořádat grémium, kde by oslovil skladatele, muzikology nebo odborníky z Českého muzea hudby, aby posoudili podoby hymny z hlediska hudebního. „Mohla by z toho vzejít nějaká třeba doporučení, jak ji hrát při různých příležitostech,“ řekl ČTK.

Grémium by se mělo sejít zhruba do měsíce. „Chtěli bychom na něj pozvat asi deset českých odborníků z řad hudebníků, muzikologů, historiků. Obsahem setkání by měla být debata o instrumentaci, aranžmá hymny, o smyslu hymny jako státního symbolu a o tom, zda uvedení v zákoně o státních symbolech je dostatečné. Myslím si, že by se měla kodifikovat nejen verze melodická, ale měli bychom hovořit i o tom, do jaké míry je závazná instrumentace a aranžmá české státní hymny,“ uvedl.

Nová verze hymny vznikla také před deseti lety, kdy ji u příležitosti 90. výročí vzniku Československa zadal tehdejší premiér Mirek Topolánek. Autory úprav byli Otakar Jeremiáš a Jaroslav Krček, sóla nazpívali Adam Plachetka a Kateřina Kněžíková.

ČTĚTE TAKÉ: ŽIVĚ: Ester Ledecká převzala symbolický klíč od Prahy

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články