Mayová ukázala na Rusko a GRU: Skripala chtěli zabít Alexandr Petrov a Ruslan Boširov

Aféra novičok

Mayová ukázala na Rusko a GRU: Skripala chtěli zabít Alexandr Petrov a Ruslan BoširovAKTUALIZOVÁNO 8
Svět

Echo24

Britští prokurátoři uvedli, že mají dostatek důkazů k obvinění dvojice Rusů z plánu na vraždu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije. Na Alexandra Petrova a Ruslana Boširova byl vydán evropský zatykač, informovala agentura Reuters. Británie však nebude usilovat o jejich vydání z Ruska, protože „ruská ústava nepovoluje vydávání ruských občanů“, uvedla prokuratura. Ruské ministerstvo zahraničí podle agentury RIA Novosti uvedlo, že zveřejněná jména „nám nic neříkají“. Britská policie se domnívá, že šlo pouze o krycí jména. Britská premiérka Theresa Mayová uvedla, že oba Rusové jsou příslušníky ruské vojenské rozvědky GRU.

Skripalovi byli otráveni 4. března nervovým jedem novičok v jihoanglickém městečku Salisbury. Po týdnech v intenzivní péči lékařů se nakonec oba z útoku zotavili.

Podle šéfa londýnské protiteroristické policie Neila Basua dorazila dvojice údajných pachatelů útoku z Moskvy do Londýna 2. března a do ruské metropole se vrátila 4. března. Kontaminaci novičokem zaznamenali vyšetřovatelé v hotelovém pokoji, kde byli Rusové ubytováni. Do Británie zřejmě bojovou látku dopravili zamaskovanou jako voňavku značky Nina Ricci, uvedl Basu.

Časový harmonogram pobytu podezřelých Rusů v Londýně:

2. března 2018:

15:00 místního času (16:00 SEČ): Dva muži s pasy na jména Alexandr Petrov a Ruslan Boširov přiletěli z Moskvy na letiště Gatwick na lince SU2588 ruské společnosti Aeroflot.
17:40: Dvojice dorazila z letiště vlakem na železniční stanici Victoria v Londýně.
18:00: Muži přestoupili na městskou hromadnou dopravu směrem do stanice Waterloo v Londýně a poté se ubytovali v hotelu City Stay ve východním Londýně, kde strávili dvě noci.

3. března 2018:

11:45: Dvojice dorazila na stanici Waterloo a nastoupila do vlaku jedoucího do města Salisbury, ležícím asi 145 kilometrů jihozápadně od Londýna.
14:25: Příjezd obou mužů do Salisbury.
16:10: Petrov a Boširov odjeli ze Salisbury do Londýna vlakem poté, co podle dedukcí vyšetřovatelů obhlédli terén.
20:05: Dvojice se vrátila zpět do svého londýnského hotelu.

4. března 2018:

8:05: Muži odjeli londýnským metrem ze svého hotelu na stanici Waterloo a nastoupili do vlaku směřujícího do Salisbury.
11:48: Bezpečnostní kamery zaznamenaly oba Rusy, jak opouštějí železniční stanici v Salisbury.
11:58: Muži byli podle policie zaznamenáni poblíž Skripalova domu chvíli před útokem.
13:05: Kamery zaznamenaly oba podezřelé, jak se vracejí směrem k nádraží.
13:50: Petrov a Boširov byli natočeni na video na salisburském nádraží.
16:45: Dvojice se vrátila zpět do Londýna na nádraží Waterloo.
18:30: Muži nastoupili do londýnského metra a zamířili na letiště Heathrow.
19:28: Bezpečnostní kamery zachytila dvojici, jak prochází pasovou kontrolou na letišti Heathrow.
22:30: Muži odletěli z Londýna zpět do Moskvy na palubě letu SU2585 společnosti Aeroflot.

Prokurátoři podezírají dvojici přibližně čtyřicetiletých Rusů ze spiknutí s cílem zavraždit bývalého dvojího agenta Skripala, z pokusu o vraždu 66letého Rusa a jeho 33leté dcery a také z porušení zákona o chemických zbraních.

„Vláda měla pravdu, když v březnu připsala odpovědnost za útok novičokem Rusku. Na základě důkazů vláda usuzuje, že dvě podezřelé osoby jsou příslušníky ruské vojenské rozvědky GRU,“ řekla ve středu britská ministerská předsedkyně Theresa Mayová na půdě britského parlamentu.

Podle premiérky plán březnového útoku v jihoanglickém Salisbury musel být schválen nejen uvnitř GRU, ale také vysoce postavenými představiteli státu. Mayová řekla, že působení GRU je „hrozbou pro všechny naše spojence a naše občany“. Podle ní je potřeba posílit společnou ostražitost vůči GRU.

Moskva podle ruských médií v reakci popřela, že by jí jména dvojice podezřelých něco říkala. „Jména ani fotografie, které byly zveřejněny v médiích, nám nic neříkají,“ uvedla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová. Zároveň Londýn vyzvala ke spolupráci při vyšetřování incidentu v Salisbury.

Sue Hemmingová z vrchního státního zastupitelství řekla, že vyšetřování shromáždilo dostatek důkazů, aby byla „reálná šance na odsouzení“. Vznést obvinění proti Petrovovi a Baširovovi je podle ní „jasně ve veřejném zájmu“. S ohledem na ruskou praxi nepředávat ruské občany k trestnímu stíhání do zahraničí ale prokuratura nebude Moskvu žádat o vydání podezřelých mužů, ačkoli se v srpnu objevily zprávy, že příslušná žádost je připravená.

„Avšak podařilo se nám získat evropský zatykač, což znamená, že pokud kterýkoli ze dvou mužů vycestuje do země, ve které zatykač platí, bude zatčen a může být vydán na základě těchto obvinění, u nichž není promlčecí lhůta,“ uvedla Hemmingová.

Čtěte více: Rusko se brání novým sankcím kvůli Skripalovi. „Jsou drakonické a bez důkazů“

„Otec není schopen mluvit.“ Skripalová kontaktovala rodinu v Rusku