1 Porušení ochrany osobních údajů

Zásah do českých voleb? Kolem dat Facebooku vypukl skandál

NOVÉ

Témata: , ,

Objevilo se podezření, že do volebních kampaní po celém světě včetně České republiky zasahovala společnost Cambridge Analytica. Mimo jiné měla využívat data Facebooku. Celou věc teď řeší Evropská komise i britský úřad pro ochranu dat.

Eurokomisařka Věra Jourová prohlásila, že EU zahájí kvůli možnému porušení ochrany osobních údajů ze strany Facebooku vyšetřování v některých členských státech. V médiích se rovněž objevily spekulace, že šéf pro bezpečnost Facebooku Alex Stamos odchází kvůli internímu sporu o to, jak by sociální síť měla reagovat na šíření dezinformací a nepravd.

Podle nahrávek pořízených britskou stanicí Channel 4 se společnost Cambridge Analytica tajně účastnila volebních kampaní po celém světě, mimo jiné i v České republice. Šéf firmy Alexander Nix na záznamech pořízených skrytou kamerou řekl, že mateřská společnost Strategic Communication Laboratories pracovala na více než 200 volbách včetně Česka, Nigérie, Keni, Indie nebo Argentiny.

Britská komisařka pro informace Elizabeth Denhamová uvedla, že požádala v rámci širšího zkoumání zneužívání osobních dat o povolení k prohledání kanceláří firmy Cambridge Analytica. V rámci tohoto šetření prozkoumá i chování Facebooku. „Podíváme se na to, zda Facebook zabezpečil a ochránil osobní informace na platformě, nebo ne, a zda, když se dozvěděli o ztrátě dat, jednali dostatečně rázně a zda informovali, nebo neinformovali lidi,“ řekla Denhamová rozhlasové stanici BBC.

Facebook se loni potýkal s kritikou kvůli tomu, že jeho stránky jsou zneužívány pro šíření ruské propagandy a falešných zpráv. O víkendu se pro pověst firmy stala další ranou zpráva, že Cambridge Analytica nečestně získala informace o 50 milionech uživatelů Facebooku a využila je mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně Donalda Trumpa v roce 2016.

Facebook má potíže

Česká eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů v úterý televizi CNN řekla, že podle informací, které má k dispozici, došlo k porušení pravidel ochrany osobních dat. „Mám řadu otázek, například proč Facebook nezareagoval rychleji, proč dostatečně brzy neinformoval jednotlivé uživatele,“ řekla Jourová s tím, že se osobně chystá ve věci dotazovat vedení firmy provozující největší sociální síť světa. V některých členských státech počínaje Británií podle ní začne vyšetřování s cílem zjistit, do jaké míry k porušení ochrany dat došlo.

Podle zdroje agentury Bloomberg obeznámeného se situací čelí Facebook rovněž vyšetřování ze strany americké Federální komise pro obchod (FTC). Ta údajně zkoumá, zda Facebook neporušil dohodnuté podmínky pro nakládání s osobními údaji uživatelů.

„Mají potíže,“ řekl podle listu Financial Times na adresu firmy Facebook bývalý ředitel jednoho z odborů FTC David Vladeck. „Domnívám se, že se stanou předmětem velmi intenzivní prověrky,“ dodal.

Cena akcií společnosti Facebook pokračuje v poklesu poté, co se v pondělí propadla o téměř sedm procent. Kyle DeYoung z právnické společnosti Cadwalader uvedl, že americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) pravděpodobně přezkoumá, zda neměl Facebook o zneužití údajů již dříve informovat. Nevyloučil, že Facebook se kvůli propadu hodnoty akcií stane terčem žalob ze strany akcionářů.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také:

Drahošova obvinění o ovlivňování voleb jsou prázdná, píší ruská média

Ruské volby nebyly regulérní, neměly konkurenční prostředí, uvedla OBSE


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.