Mynář se schůzkami se soudci dopustil trestného činu, říká analýza Rekonstrukce státu

Kauza ovlivňování soudců

Mynář se schůzkami se soudci dopustil trestného činu, říká analýza Rekonstrukce státuAKTUALIZOVÁNO
Kancléř Vratislav Mynář Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

2
Domov
Echo24
Sdílet:

Prezident Miloš Zeman společně se svým kancléřem Vratislavem Mynářem se mohli dopustit trestného činu, když organizovali schůzky se soudci a sdělovali jim své představy o rozsudcích. Je o tom přesvědčena občanská platforma Rekonstrukce státu, která si k případu nechala zpracovat právní analýzu. O tom, že se kancléř prezidenta opakovaně sešel s vysoce postavenými soudci, se debatuje už několik týdnů. Pražský hrad v analýze vidí účelový politický útok.

Schůzky a možné pokusy o zasahování prezidentových mužů i přímo Miloše Zemana do rozhodování justice se intenzivně řeší od začátku letošního roku. Soudce Vojtěch Šimíček nedávno uvedl, že Mynář opakovaně kontaktoval soudce ve věcech, které se dotýkají Hradu a prezidenta. Bývalý předseda a nynější soudce Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa poté uvedl, že mu Hrad opakovaně dával najevo, jak má v některých kauzách správní soud rozhodnout.

Baxa například popsal loňskou květnovou schůzku na Pražském hradě, při které se Zemanem hovořil o možných kandidátech na funkce předsedy a místopředsedy NSS. Prezident mu přitom vyčítal některá rozhodnutí jím vedeného soudu, na což Baxa reagoval tím, že soudci jsou nezávislí. Podle Baxových slov mu také prezident řekl, že si jej dokáže představit jako předsedu Ústavního soudu (ÚS), zároveň ale naznačoval, jak by Nejvyšší správní soud měl rozhodnout v případě Zemanova sporu o jmenování profesorů vysokých škol, který měl v té době NSS na stole.

Jedna ze schůzek se měla uskutečnit v květnu 2015 a Mynář na ní s ústavním soudcem Vojtěchem Šimíčkem hovořil o služebním zákonu. Právě v té době ÚS řešil prezidentovu stížnost na tuto normu, kterou nakonec – až na zrušení jedné věty – v červenci 2015 odmítl. Mynář před poslanci řekl, že výhrady ke služebnímu zákonu v Zemanově zastoupení „konzultoval“ s více ústavními soudci.

Naplňuje to skutkovou podstatu, říká platforma

„Z právní analýzy dostupných informací plyne, že v případě pravdivosti popisu situace podle soudců Josefa Baxy a Vojtěcha Šimíčka mohlo jednání Vratislava Mynáře ve dvou případech naplnit skutkovou podstatu trestného činu zasahování do nezávislosti soudu podle § 335 trestního zákoníku,” uvedl v prohlášením zaslaném deníku Echo24 vedoucí Rekonstrukce státu Josef Karlický. Podle platformy Mynář na soudce vyvíjel nátlak, aby rozhodovali podle politického přesvědčení prezidenta a poskytnutím informací ohledně živé kauzy, na které kancelář prezidenta nemá nárok.

Trestného činu se mohla dopustit i hlava státu, uvádí iniciativa. „Samostatně mohl prezident Zeman naplnit skutkovou podstatu trestného činu při rozhovoru s Josefem Baxou v červnu roku 2018, kdy měl podle výpovědi na soudce působit přesvědčováním a podplácením (nabídkou funkce předsedy Ústavního soudu), aby do budoucna porušoval své povinnosti rozhodováním podle politického klíče na základě zadání prezidenta,” doplnil právník Petr Bouda z Frank Bold, který je jedním z autorů právní analýzy.

Rekonstrukce státu připomíná, že Zeman má svou imunitu, zastává však názor, že byl měl být odpovědný za své jednání. I proto souhlasí s podáním ústavní žaloby na prezidenta senátorským klubem SENÁTOR 21. „Samotné právní závěry analýzy Rekonstrukce státu jsou však v některých ohledech odlišné, a proto jsme je zaslali Policii České republiky jako určité doplnění,“ dodává.

Účelový politický útok, říká Hrad

Deník Echo24 se s žádostmi o vyjádření obrátil jak na Mynáře, tak na prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka. „Je to klasický účelový politický útok, který je pro zvýšení atraktivity pro média zabalen do balíčku s nápisem ‚analýza‘,“ napsal pro Echo24. Pražský hrad podle něj žádné kroky nechystá. Mynář na prosby o komentář neodpověděl.

Čtěte také: Mynář stáhl žalobu na NBÚ kvůli své prověrce. Zpochybnil nezávislost soudců

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články