Plačící děti obměkčily Američany. Na mexické migranty poslali téměř 16 milionů dolarů

Plačící děti obměkčily Američany. Na mexické migranty poslali téměř 16 milionů dolarůNOVÉ
Svět

děti oddělené od rodičů

Záběry plačících dětí migrantů oddělených od rodičů, kteří byli zadrženi na hranicích s USA, vyvolaly ve Spojených státech i po celém světě obrovskou vlnu solidarity. Stovky tisíc lidí se rozhodly přispět nevládním organizacím, které těmto rodinám pomáhají, uvedla agentura AP. Největší sbírka dosáhla dnes v poledne skoro 16 milionů dolarů (357 milionů Kč).

Sbírek na pomoc rozděleným rodinám se objevilo více, asi největší pozornost si ale získala ta, kterou vyhlásil mladý pár ze Silicon Valley. Charlotte a Dave Willnerovi se rozhodli něco udělat, když uviděli fotografii plačící dvouleté honduraské holčičky. Rodiče rovněž dvouleté holčičky původně doufali, že pomohou jedné rodině, vyberou jen 1500 dolarů (33.500 Kč) a ty předají texaské nevládní organizaci RAICES, která poskytuje právní pomoc migrantům. V jednu chvíli ale na účtu přibývalo i 4000 dolarů (89.000 Kč) za minutu.

„Co začalo jako naděje pro jednu osobu, která by se díky penězům mohla spojit se zbytkem rodiny, se změnilo v hnutí, které pomůže obrovskému množství lidí,“ uvedli Willnerovi ve svém prohlášení. „Bez ohledu na sympatie k nějaké politické straně, oddělování dětí od rodičů na hranicích zasáhlo mnoho z nás,“ dodali. Peníze do sbírky poslalo více než 400.000 lidí ze Spojených států i zbytku světa.

Americký prezident Donald Trump ve středu podepsal dekret, jímž zrušil dosavadní kontroverzní praxi rozdělování rodin uprchlíků zadržených na hranicích bez dokladů. Při podpisu nicméně prezident zdůraznil, že jeho dosavadní politika nulové tolerance vůči nelegální migraci se nemění.

„Fotografie malé dívky, která pláče, zatímco její matku prohledávají, mnou naprosto otřásla,“ napsala na facebookovou stránku organizace RAICES Natalia Barnesová z Nového Zélandu. „Prosím, řekněte nám, že budete schopni zařídit, aby se toto dítě mohlo opět shledat se svou matkou,“ dodala.

Texaská organizace již ve středu uvedla, že finance použije nejen na sloučení rodin a na právní pomoc migrantům, ale že také zřídí fond pro více než 2300 dětí většinou ze Salvadoru a Hondurasu, které byly od května na hranicích s USA odebrány rodičům.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: USA mají problém. Neví, co s tisíci plačících dětí na hranicích s Mexikem

VIDEO: „Máme tu orchestr,“ vysmívá se plačícím dětem imigrantů celník

Související články