Kotva a Máj, co s nimi? Přijde Praha o unikátní stavby z dob komunismu?

ochrana památek

Kotva a Máj, co s nimi? Přijde Praha o unikátní stavby z dob komunismu?NOVÉ 1
Panorama
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Přestože má většina populace spjatou architekturu z období komunismu především s normalizačním nevkusem či s šedivými paneláky, zanechali tehdejší architekti řadu unikátních staveb. V posledních dnech se však objevily informace, že jsou dvě z nich v ohrožení.

Řadu Pražanů vyděsila vizualizace plánované rekonstrukce Máje. Architekt Petr Kučera však upozorňuje, že není důvod k panice, jelikož do procesu ještě musí zasáhnout památkáři. Podobné zděšení vyvolaly i zmatky kolem památkové ochrany Kotvy a její chystané rekonstrukce. I v tomto případě ale podle Kučery ztráta unikátu nehrozí.

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) zrušil prohlášení obchodního domu Kotva za kulturní památku. Na dotaz to uvedla mluvčí ministerstva Martha Häckl. Podle úřadu tak učinil proto, že během řízení, které o přidělení památkové ochrany rozhoduje, se změnil vlastník domu. Řízení po vyjasnění vlastnických vztahů pokračuje, uvedl Staněk. Ministr upřednostňuje zájmy majitele před architektonickou hodnotou, uvedla vnoučata autorů budovy, architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Ve vyjádření pro média píšou o zvůli ministrů. Takováto zpráva proběhla v minulých dnech v médiích.

Podle architekta Petra Kučery však není důvod k panice. „Je to zpráva, která trochu naplňuje znaky novinářské kachny a hysterie, která se hned strhne bez pochopení podstaty,“ řekl pro Echo24.

„Příběh Kotvy je trochu zamotaný. Došlo k nepochopení některými médii a tím se to dost pokroutilo. Obchodní dům Kotva není kulturní památkou. Respektive ten proces tam nikdy nedoběhl. Budova byla za památku prohlášena, ale jsou tam ještě nějaké lhůty na odvolání, které neskončily,“ říká Kučera.

Ministerstvo pouze vrátilo věc zpět. „Není to tak, že by byla z Kotvy stažena památková ochrana, jak to teď problesklo médii, protože fakticky ani nenabyla právní moci. Obchodní dům Kotva nebyl kulturní památkou, takže z něj nemohla být stažena ochrana. Nastalo jen to, že ministerstvo navrátilo řízení o krok zpět,“ uvedl Kučera.

„Když to řeknu laicky, došlo tam k procesním chybám. Odbory na ministerstvu to zpackaly. Ministr to řízení vrátil o krok zpět, aby se to procesně udělalo správně. Kdyby to bylo špatně vypracované, tak by to stačilo dát k soudu, který to snadno smete,“ dovysvětlil Kučera.

Informaci potvrdil i ministr kultury Antonín Staněk. „Důležité je, že správní řízení tím nebylo přerušeno, pokračuje a objekt je tak předběžně chráněn,“ uvedl Staněk pro Echo24.

V případě Máje promluví památkáři

Majitel obchodního domu Máj nedávno zveřejnil vizualizaci plánované rekonstrukce unikátní stavby. „V případě obchodního domu Máj, je ta situace trochu horší, protože se jedná o kulturní památku. Nový majitel plánuje rekonstrukci a představil vizualizaci, která je podle mého názoru otřesná. Teď bude svoji vizi řešit s památkáři, kteří jeho představu zkorigují. Není to ale tak, že se teď ukázala vizualizace a za rok bude Máj takto vypadat,“ uvedl Kučera.

Nejde tedy o žádnou definitivní podobu stavby. „Je to spíše výstřel do diskuse. Majitel má památku, ta je samozřejmě chráněná. Ukázal vizualizaci, za což je potřeba ho pochválit. Nesmí však propuknout hysterie. Je to pouhý námět, není to definitivní podoba. Špatná cesta by byla, kdyby majitel začal žádat o stažení památkové ochrany, protože to by pak s tou stavbou mohl udělat cokoliv,“ vysvětlil Kučera pro Echo24.

Novým majitelem pražského obchodního domu Máj se v nedávno stala developerská firma Amádeus Real. Po převzetí budovy společnost počítá s rekonstrukcí, začít by měla v druhé polovině roku 2020 a skončit o dva roky později. Prioritní funkcí Máje na Národní třídě zůstane i po rekonstrukci provozování obchodů. Budova původního Máje je památkově chráněná, což bude nutné během modernizace respektovat, dodala firma.

Čtěte také: OBRAZEM: Mnohaletá ostuda Prahy. Vedení města slibuje nádraží Vyšehrad konečně opravit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články