Zeman týdny „odstřeluje“ Pocheho. Teď ho přijme na Hradě

Vyjednávání o vládě

Zeman týdny „odstřeluje“ Pocheho. Teď ho přijme na HraděNOVÉ
Miroslav Poche (ČSSD) Foto:

Ilustrační foto: Jan Zatorsky

Domov

Karolína Vaverková

Seriál schůzek prezidenta Miloše Zemana s kandidáty na ministry začíná. Jako první za Zemanem míří kandidát ČSSD na post ministra zahraničí Miroslav Poche. Toho intenzivně kritizují komunisté i Zeman. Prezident a premiér Andrej Babiš jej navíc vyzývají, aby ministerské ambice vzdal. To Poche odmítá a Zemana chce v pátek v Lánech přesvědčit, aby jej ministrem jmenoval.

Zemanovu schůzku s Miroslavem Pochem trpělivě vyhlížejí i premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček. Oba tento týden „rezignovali“ na řešení sporu, který nominace Pocheho vyvolala. Oba se upínají k páteční schůzce, po níž se dle nich uvidí. Poche se na schůzku připravuje tak, jako by se šel představit jako ministr, uvedl. Prezident ale již dříve prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že europoslance požádá, aby o funkci ve vládě neusiloval.

S kandidáty na ministry, kteří nejsou členy současné vlády v demisi, se chce začít Zeman scházet od pátku. Své adepty do menšinového kabinetu oznámila sociální demokracie, premiér Andrej Babiš (ANO) své návrhy dosud nepředstavil.

Prostřednictvím svého mluvčího Zeman Pocheho v posledních dnech doslova odstřeluje. S kritikou Pocheho začal už dříve, zintenzivnil ale poté, co ČSSD odsouhlasila vstup do vlády. Na Twitteru hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka se objevují velice silné politické vzkazy. V jednom z posledních o Pochem hovoří jako o pražském kmotrovi. „Pan Poche patří mezi ty pražské kmotry, upozornil dnes na @Seznam Zprávy místopředseda Pirátů Jakub Michálek. Mozaika je definitivně složena. Pražský kmotr do vlády fakt nepatří. Hrad občany nezklame!,“ uvedl Hrad v úterý.

V dalším o Pochem nepřímo hovoří jako o neloajálním člověku vůči ČR. „Vzkaz @jhamacek. Tohle opravdu není nedorozumění, jak tvrdíte v MfD. Tohle je principiální věc. Ve vládě nemůže být člověk, který není loajální k ČR,“ napsal Hrad v reakci na slova předsedy Hamáčka.

Ještě ostřeji se hlava státu prostřednictvím svého mluvčího vyjádřila den po vyhlášení výsledků referenda sociálních demokratů. „Tuhle nedůstojnou šarádu v režii ČSSD utneme velmi rychle. Pan prezident M. Pocheho NIKDY nejmenuje ministrem zahraničních věcí,“ uvedl Hrad.

Zeman Pochemu vyčítá článek z roku 2015 týkající se přijímání migrantů a uprchlických kvót. Poche ve svém tehdejším textu označil přijetí 525 lidí v rámci kvót za symbolické humanitární gesto, kterému by se ČR neměla vyhýbat. Proti Pochemu se staví i komunisté, kteří mají menšinovou vládu ANO a ČSSD ve sněmovně tolerovat. Předseda KSČM Vojtěch Filip Pochemu vyčítá, že spolu s dalšími 11 českými europoslanci hlasoval pro rezoluci, kde Evropský parlament v květnu 2017 vyzval státy k dodržování kvót na přerozdělování migrantů.

Poche ale ve skutečnosti hlasoval proti usnesení. Nyní šéf komunistů upozorňuje na to, že v roce 2010 se Poche musel vzdát stranických funkcí kvůli skrytému financování ČSSD. Straně dal peníze přes několik členů, kteří několikasettisícový dar vykázali jako členské příspěvky. Svůj krok zdůvodňoval tím, že tak chtěl zajistit, aby strana nemusela platit z peněz daň.

Dále čtěte: Hamáček už kandidáty na ministry za ANO zná, „svého“ Pocheho s Babišem nevyřešil

Koho místo Pocheho? Ministrem zahraničí by mohl být Zaorálek, míní Zimola