Tahanice o epopej. Opravte zámek a dílo vám půjčíme, vzkazuje Praha na Moravu

dílo Alfonse Muchy

Tahanice o epopej. Opravte zámek a dílo vám půjčíme, vzkazuje Praha na MoravuNOVÉ
Slovanská epopej v pražském Veletržním paláci Foto:

Foto: Jiří Sedláček / Wikimedia Commons

1
Panorama
Vojtěch Šeliga
Sdílet:

Po dlouholetých sporech o umístění Slovanské epopeje dochází k překvapivému obratu. Praha připustila, že by se dílo Alfonse Muchy mohlo dočasně vrátit na zámek do Moravského Krumlova, kde byla epopej vystavována mezi lety 1963 až 2011. Jihomoravské městečko by však muselo adekvátně připravit prostory, což by Krumlov přišlo přibližně na 30 miliónů korun. „Na investici se složí město, Jihomoravský kraj a ministerstvo kultury,“ říká starosta Tomáš Třetina. Podle něj by se otázka návratu mohla vyřešit ještě během roku 2019. Moravský Krumlov musí zajistit peníze do konce dubna.

Dočasným umístěním epopeje v Moravském Krumlově se hlavní město mimo jiné snaží rozumně vyřešit smírem soudní spor táhnoucí se z minulosti. Ten město stojí zbytečné finanční prostředky a s umístěním epopeje v Krumlově dle svých předchozích vyjádření souhlasí i John Mucha, vnuk malíře Alfonse Muchy. „Slovanská epopej patří mezi kulturní symboly této země. Hádat se a soudit kvůli ní je ostuda a nesmysl. Proto jsme začali se všemi stranami vstřícně jednat a já doufám, že brzy dojdeme k rozumnému řešení,“ uvedla radní Hana Třeštíková. O zapůjčení by pak ve finále musela rozhodnout městská rada a zastupitelstvo.

Moravský Krumlov si jednání s Prahou vychvaluje. „S Prahou jednáme od komunálních voleb na podzim 2018. Praha je v jednáních velmi vstřícná. Dočasný návrat Slovanské epopeje do Krumlova podporuje i Muchova rodina prostřednictvím Johna Muchy. My ale samozřejmě musíme splnit podmínky pro vystavení této kulturní památky, což je logické. Praha nám garantovala, že pokud podmínky splníme, tak nám Slovanskou epopej zapůjčí na období minimálně pěti let,“ řekl pro Echo24 starosta Tomáš Třetina.

Pro obrazy je podle vedení hlavního města nutné zajistit trvalou teplotu v rozmezí 18 až 20 stupňů Celsia, vlhkost 45 až 55 procent s minimálním denním výkyvem a správné nasvícení. Rovněž je nutné ochránit obrazy proti požáru i případné krádeži či poničení. S výjimkou zabezpečení podle vedení Prahy není v Krumlově nic z uvedeného k dispozici a zámek nemá ani odpovídající vytápění či chlazení.

„Ve chvíli, kdy budeme mít prostory připraveny, tak se bude moct Slovanská epopej do Krumlova vrátit. Předpokládám, že vše bude vyřešené během roku 2019. Prostory máme opravené, ale investice do obvodů tepla a klimatizace nebo zabezpečení vyžaduje bezmála 30 miliónů korun, což bychom samozřejmě neinvestovali, pokud bychom neměli jistotu návratu epopeje. Jednání jsou ale velmi vstřícná a my tu jistotu máme. Předpokládám, že peníze na to mít budeme, protože jak ministerstvo kultury, tak vedení Jihomoravského kraje se k tomu postavilo velice kladně,“ uvedl pro Echo24 Třetina.

S dočasným přesunem epopeje nesouhlasí hnutí ANO, které je v Praze v opozici. „Nejsme vůbec zastánci přesunu do Moravského Krumlova, protože zodpovědností vedení Prahy je najít vhodný prostor v Praze, byť třeba ne definitivně. Přesunem, i když dočasným na pět let, přehazuje současné vedení Prahy zodpovědnost na vedení, které vzejde až z dalších voleb. To mi nepřijde příliš odpovědné,“ uvedl pro Echo24 šéf pražských zastupitelů ANO Patrik Nacher.

Praha hledá vhodné místo pro epopej dlouhé roky. Ze zámku v Moravském Krumlově byla před volbami v roce 2010 převezena do Prahy. Plánována byla mimo jiné stavba nové budovy na Letné nebo na Těšnově. Jako zatím s poslední variantou přišlo minulé vedení Prahy, které schválilo, že obrazy umístí do plánované přístavby budovy Lapidária na Výstavišti. Připraven je projekt i se stavebním povolením. Soukromá iniciativa přišla rovněž s extravagantním nápadem umístit epopej ve víceúčelovém mostě nad Vltavou, o čemž informoval deník Echo24.

Slovanskou epopej maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let. Tvoří jej 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Epopej je od roku 2010 zařazena na seznam kulturních památek.

O vlastnictví děl se s Prahou soudí John Mucha, malířův příbuzný. Nedávno požádal o odložení dalšího projednávání sporu. Chce počkat na setkání s vedením Prahy, které je podle něj v současném složení k jednání týkající se budoucnosti a uložení kolekce pláten nakloněno.

Čtěte také: Rekonstruovat železniční most na Výtoni, nebo postavit nový? Určitě by měl být tříkolejný

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články