1 Drogy v Česku

Brno nejlepší v Česku – ve spotřebě kokainu. Prozradily to městské odpadní vody

NOVÉ

Témata: , , , ,

Nejvíce kokainu v České republice se užívá v Brně. Vyplývá to ze studie Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), která analyzovala téměř šest desítek měst v Evropě. Vědci zkoumali obsah v odpadních vodách na počet obyvatel. Kromě kokainu se studie zabývá také pervitinem, amfetaminem a extází.

Brno v rámci českých měst u množství drog v odpadních vodách na počet obyvatel nevede pouze v kokainu, ale také u amfetaminu a extázi. V brněnských odpadních vodách vědci naměřili 24,2 miligramů kokainu na jeden tisíc obyvatel. Z českých měst byl výzkum prováděn ještě v Českých Budějovicích, kde vědci naměřili 12,5 miligramů na tisíc lidí. Brno prvenství nedrží pouze u pervitinu, kde se však umístilo na druhém místě, těsně za jihočeskou metropolí.

Kokain je považován za luxusnější drogu a Češi o něj v posledních letech mají stále větší zájem. „Poptávka po dražších dogách stoupá. Tento trend úzce souvisí s tím, jak bohatne společnost a zvyšuje se životní standard,“ uvedl pro server iDNES.cz vedoucí psycholog Střediska prevence a léčby drogových závislosti Drop In Ivan Douda.

S tím roste také čistota drogy. Podle vládních dat kvalita kokainu od roku 2011 čtyři roky klesala, ale poté se trend zlomil. V roce 2014 byla čistota vzorků průměrně 25,9 procenta a podle dat z roku 2016 se čistota zvýšila na 42,5 procenta. Podle Doudy sice obavy z drog u společnosti přetrvávají, ale postupně klesají. „Může za to jediné – ti kteří drogu zkusili, své zkušenosti sdílí se svým okolím. Tím pádem přibývá uživatelů, kteří drogu mají chuť jen tak zkusit,“ řekl psycholog pro iDNES.cz.

Oproti ostatním zkoumaným evropským městům se obě česká města umístila na samém chvostu žebříčku. Nejvíce kokainu v odpadních vodách na obyvatele nalezli výzkumníci EMCDDA ve španělské Barceloně, kde bylo naměřeno 965,2 miligramu na tisíc lidí, a následuje švýcarský Curych s 934,4 miligramu. Další vysoké příčky obsadily především města ze západu Evropy. Za Výrazně výše je v žebříčku také hlavní město Slovenska Bratislava, v jehož odpadních vodách bylo nalezeno třikrát více kokainu než v Brně.

Studie EMCDDA provádí již od roku 2011 a dříve zkoumala splašky také v Praze, kde v roce 2013 naměřila dokonce 51,5 miligramu kokainu na tisíc obyvatel. Od následujícího roku však české hlavní město nebylo zahrnuto do výzkumu.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Čtěte také: Srbská a česká policie zatkly pět členů kokainového gangu

Celníci na pražském letišti zadrželi cizince, který v sobě měl 112 kapslí kokainu


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.