Kolapsy z horka: na Šumavě zkolaboval cyklista a zemřel

vedro v Čechách

Kolapsy z horka: na Šumavě zkolaboval cyklista a zemřelNOVÉ
ilustrační foto Foto:

Foto: Shutterstock

1
Domov
Sdílet:

Šestapadesátiletý cyklista z Rakouska ve středu dopoledne zkolaboval při výletu na horském kole pod vrcholem šumavského Poledníku. I přes rychlou pomoc horské služby a lékařky, která přiletěla vrtulníkem, se muže nepodařilo oživit a zemřel. Podobný případ se stal na Šumavě i v úterý, kdy nedaleko Plešného jezera zkolaboval pětašedesátiletý turista z Německa. Toho se záchranářům podařilo resuscitovat. Náčelník šumavské horské služby Michal Janďura apeluje na návštěvníky hor, aby v horkém počasí nepřeceňovali své síly.

Záchranná služba v Plzeňském kraji eviduje v současných horkých dnech každodenně desítky případů, kdy vyjíždí ke zkolabovaným občanům od malých dětí po nejstarší seniory, řekl mluvčí záchranné služby Martin Brejcha. „I na vrcholcích hor panují silná horka a pokud má někdo dispozice k náhlé srdeční příhodě, měl by být opatrný a volit snazší trasu,“ doplnil Janďura. Počet kolapsů turistů ale podle něj není zatím výrazně vysoký. Za současných podmínek riskují především starší lidé s nadváhou a také lidé, kteří mají problémy s krevním tlakem, řekl Janďura. Především starší turisté by si nyní měli plánovat trasy s ohledem na svůj zdravotní stav a reálné schopnosti, dodal náčelník šumavských horských záchranářů.

Informace o dnešní události se dostala k horské službě ze stanice v Prášilech díky mobilní aplikaci Záchranka krátce po 10:15. „Ihned jsem vyrazil v terénním automobilu a cestou volal dispečink linky 155 Plzeňského kraje. Jeho operátor mi řekl, že muž je bez známek života, ale nedošlo k úrazu po pádu z kola,“ popsal zasahující člen horské služby Petr Pospíšil mladší. Muž prý zastavil, postěžoval si na nevolnost a svezl se na zem.

O laickou resuscitaci se pokoušelo několik dalších cyklistů a turistů. Pospíšil nasadil automatický externí defibrilátor, ale ten nepomohl. Asi za dvacet minut přiletěl záchranářský vrtulník z Plzně-Líní. Protože v terénu nemohl přistát, lékařka a záchranářka se spustily na zem. Ani přes nasazení přístroje, který provádí automatickou masáž srdce, se ale muže nepodařilo oživit.

I v úterý musel za německým turistou, který zkolaboval u Plešného jezera, letět vrtulník. Ještě před ním muži pomohli ostatní turisté a s automatickým defibrilátorem člen horské služby a člen strážní služby parku. Defibrilátor muži obnovil srdeční činnost. Z vrtulníku pak slanil lékař. Záchranáři pak turistu dopravili na heliport u osady Jelení vrchy.

Čtěte také: Jak vydělat na vedrech? Za pár eur můžete do chladicí místnosti

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články