Průmysl v březnu zpomalil téměř na nulu, v plusu ho držely jen automobilky

Kondice českého průmyslu

Průmysl v březnu zpomalil téměř na nulu, v plusu ho držely jen automobilkyNOVÉ 1
Domov
Echo24
Sdílet:

Průmyslová výroba v Česku v březnu výrazně zpomalila meziroční růst na 0,1 procenta z únorových 1,5 procenta. Růst podporovala produkce v automobilovém průmyslu, k poklesu působila energetika. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba reálně nižší o 0,1 procenta.

Výroba motorových vozidel se v březnu meziročně zvýšila o 3,7 procenta, výroba počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení o 14,5 procenta. Výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu se snížila o 13,8 procenta. Klesly také opravy a instalace strojů o 7,4 procenta a výroba v hutnictví a slévárenství o 4,3 procenta.

Tržby v průmyslu v březnu meziročně vzrostly o 5,4 procenta. Z přímého vývozu se zvýšily o 5,1 procenta. Domácí tržby, které zahrnují i nepřímý vývoz prostřednictvím neprůmyslových podniků, stouply o 5,8 procenta.

Hodnota nových zakázek ve sledovaných odvětvích se proti loňskému březnu zvýšila o šest procent hlavně díky objednávkám ostatních dopravních prostředků a také počítačů a elektronických přístrojů. Zakázky ze zahraničí vzrostly o 2,4 procenta, tuzemské stouply o 14,3 procenta.

Zaměstnanců v průmyslu v březnu meziročně ubylo o 0,2 procenta. Jejich průměrná mzda proti loňsku vzrostla o 5,2 procenta.

Čtěte také: Budeme jednotní v dobrém i zlém, shodli se lídři zemí EU na setkání v Sibiu

Sdílet: