Právo popravy. Stanné soudy mají drancování trestat smrtí
Právo povstalců v Doněcku
Proruští radikálové na obsazených územích Doněcké oblasti zřídili stanné soudy a vojenské tribunály s právem poprav. Uvedlo to v Doněcku tiskové středisko povstalců. Zastupitelé "Doněcké lidové republiky" prý schválili nový trestní zákoník, jehož součástí jsou i paragrafy o trestu smrti.
Základem vzbouřeneckého zákoníku je údajně právní systém Ruské federace, který ustanovení o trestu smrti obsahuje. Rusko ale tyto paragrafy na počátku 90. let zmrazilo a tamní soudy tresty smrti neukládají.
V samozvané lidové republice ale takové rozsudky padat budou, přinejmenším do doby "osvobození od ukrajinských okupačních vojsk," uvedlo tiskové středisko.
"Až skončí válka, budeme trestní právo humanizovat," prohlásil v této souvislosti doněcký "vicepremiér" Alexandr Karaman.
V oblastech obsazených vzbouřenci budou fungovat polní tribunály a vojenské soudy, které mají nejvyšším trestem stíhat zejména "drancování a banditismus", kterých by se dopouštěli příslušníci povstaleckých oddílů. Další podrobnosti tisková zpráva neuvádí.
Podle informací z míst bojových operací je míra zločinnosti mezi vzbouřenci značná. Dochází k případům rabování v domech uprchlíků, ve městech prý povstalci často "konfiskují" osobní automobily a přes hraniční přechody kontrolované separatisty je převážejí k prodeji do Ruska. Časté jsou údajně i případy únosů a vydírání.