Soud znovu osvobodil exnáměstka Šišku v kauze zakázky pro IBM

Soud znovu osvobodil exnáměstka Šišku v kauze zakázky pro IBMAKTUALIZOVÁNO
Exnáměstek ministerstva práce Vladimír Šiška Foto:

REPROFOTO: ČT24

Domov

Miliardová kauza

Soud v pondělí napodruhé osvobodil někdejšího prvního náměstka ministerstva práce Vladimíra Šišku a znalce Vladimíra Smejkala v kauze miliardové zakázky pro IBM. Mužů se zastal revizní posudek z Akademie věd, který si soud nechal vyhotovit na základě pokynu odvolacího senátu. Rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce se proti němu na místě odvolal. Trvá na tom, že způsob výběru dodavatele byl nezákonný.

„Důkazní situace se ani po doplnění dokazování v žádném případě nezměnila, což se domnívám, že je naprosto zjevné,“ odůvodnil verdikt předseda senátu pražského městského soudu Stanislav Králík. Podle něj není žalovaný skutek trestným činem. „Jsou tady opravdu důvodné pochybnosti o tom, že se obžalovaní dopustili jednání tak, jak jim je obžalobou kladeno za vinu,“ dodal.

Obžaloba viní Šišku z toho, že chtěl pro IBM nezákonně zajistit zakázku na dodání systému, který by kontroloval posudkové lékaře a zabránil zneužívání sociálních dávek. Smejkal pak údajně pro ministerstvo vypracoval nepravdivý posudek, podle nějž nemohla požadovanou službu poskytnout žádná jiná firma než IBM. Tendr zrušil antimonopolní úřad poté, co si na krok ministerstva stěžovala jiná softwarová společnost.

Dvaašedesátiletý Smejkal i o deset let mladší Šiška, kvůli jehož kauzám rezignoval v říjnu 2012 ministr Jaromír Drábek (TOP 09), vinu popírají. Za pravdu jim dal i Jan Flusser z Ústavu teorie informace a automatizace Akademie věd.

„Nejdůležitější otázka byla, jestli byly dány zákonné předpoklady, aby se výběrové řízení uskutečnilo v režimu bez uveřejnění, a jestli IBM byla nejvhodnější kandidát. My jsme došli k názoru, že ano,“ uvedl k reviznímu posudku. Podotkl ale, že k závěru dospěl na základě jiných argumentů, než jaké ve svém původním posudku uplatnil Smejkal.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Hlavní faktory byly podle Akademie věd dva – připravenost IBM a také čas. Podle znalce se totiž měla první fáze projektu spustit do tří měsíců. „IBM byla dodavatelem, který byl schopen zajistit dodávku nejrychleji, a čas jsou vždycky peníze,“ poznamenal Flusser.

Šiškovi hrozilo až 12 let vězení za pokus o zneužití pravomoci úřední osoby a pokus o porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Znalce mohl soud poslat za mříže až na deset let. Šiška už byl v jiné kauze související se zmanipulováním ministerských IT zakázek na provoz systému výplaty sociálních dávek pravomocně odsouzen ke čtyřletému vězení. Do věznice prozatím nastoupit nemusel.

Čtěte také: Lidé mohou získat zpět peníze za neoprávněné exekuce, rozhodl Nejvyšší soud

Související články