24 nových památek UNESCO. Podívejte se

Novinky na seznamu dědictví

24 nových památek UNESCO. Podívejte seFOTOGALERIE
Místa japonské průmyslové revoluce, Japonsko Foto: Foto: UNESCO
27
Svět
Echo24
Sdílet:

Česko už léta nový zápis na seznam Světového dědictví UNESCO nemá. Přesto se ale může letos aspoň trochu radovat. Mezi nově zapsané památky se totiž dostalo dánské město Christiansfeld, které založili a postavili moravští přistěhovalci. Výbor Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) začal v pátek na svém zasedání v západoněmeckém Bonnu rozhodovat o rozšíření seznamu světového dědictví. Dále se na něm ocitla třeba historická lokalita Betánie, v níž údajně svatý Jan Křtitel pokřtil Ježíše Krista. Přírodní poklady pod ochranou UNESCO obohatil národní park v pohoří Blue and John Crow Mountains na Jamajce. Česko v nominacích letos zastoupeno není. 

Jamajský národní park, ceněný pro pestrou skladbu zvířat a rostlin, se na seznam UNESCO dostal nejen pro své přírodní bohatství, ale i pro svůj kulturní význam. Před evropskými kolonisty tam totiž prchalo mnoho otroků, kteří si tam postupně vytvořili svébytné zvyky a tradice. 

Výbor organizace také schválil rozšíření dvou chráněných přírodních památek v Jihoafrické republice a Vietnamu. 

Historické sídlo Betánie, které se rovněž dostalo na prestižní seznam, se nachází v Jordánsku nedaleko metropole Ammánu a je podle bible rodištěm a působištěm Jana Křtitele. Místo na východním břehu řeky Jordánu patří k nejdůležitějším archeologickým nalezištím dnešního Jordánska. 

Na seznam kulturních památek se nově dostaly také arabsko-normanské památky v Palermu a katedrály v Cefalú a Monreale z 12. století na italském ostrově Sicílii.

V sobotu na seznam kulturního dědictví UNESCO přibyly další památky. Místo v prestižním seznamu získalo například starověké perské město Súsa v dnešním Íránu, botanická zahrada v Singapuru či mongolská hora Burchan Chaldún, kde je podle legendy pohřben vládce Čingischán.

Je mezi nimi rovněž dánské městečko Christiansfeld, založené v roce 1773 moravskými přistěhovalci. Christiansfeld byl pojmenován podle tehdejšího krále Christiana, a to na výraz vděčnosti za povolení přistěhovat se a usadit. Městečko založili příslušníci takzvané Moravské církve, která je do dnešních dnů součástí mezinárodní Jednoty bratrské. Christiansfeld proslavila zejména výroba tradičních perníků a také stavění kachlových kamen.

Čtěte: Christiansfeld založili Moravané. Teď se dostal do UNESCO

Na letošním zasedání posuzují delegáti celkem 36 kandidátů, rozhodovat budou až do středy. Už teď je na seznamu kulturního a přírodního bohatství světa přes 1000 položek ze 161 zemí světa. 

Šéfka UNESCO Irina Bokovová na počátku nynějšího zasedání organizace uvedla, že konečným cílem je dosáhnout geografické a kulturní vyváženosti. Dosud prý na seznamu až příliš dominují evropské památky. 

Česká republika má na seznamu dědictví UNESCO celkem 12 zápisů. Kromě historických center Prahy, Telče a Českého Krumlova jsou to například i Lednicko-valtický areál, zámek v Litomyšli nebo brněnská funkcionalistická vila Tugendhat. V příštím roce se chce Česko ve společné kandidatuře s Německem ucházet o zapsání hornické oblasti Krušnohoří.

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články