10 katastrofických vizí pro rok 2016

Velmi blízká budoucnost?

10 katastrofických vizí pro rok 2016NOVÉ 1
Homepage
Sdílet:

Agentura Bloomberg oslovila desítky bývalých i současných diplomatů, geopolitických stratégů, bezpečnostních poradců a ekonomů, aby se pokusili identifikovat nejhorší možné scénáře, které by mohly na základě současných globálních konfliktů v příštím roce nastat. Jak to dopadlo? Jen namátkou – poté, co Islámský stát zničí ropnou infrastrukturu po celém Blízkém východě, ceny ropy opět „vystřelí“. Poté, co Evropskou unii přivedla do zmatku, bude muset německá kancléřka Angela Merkelová rezignovat. V reakci na kybernetické útoky ruských a iráckých hackerů na americké banky propadne dolar…

Ropa zpět na 100 dolarech za barel?

Cena ropy vystřelí zpět na úroveň 100 dolarů za barel. Důvod? Islámský stát zahájí útoky na strategickou ropnou infrastrukturu národů produkujících ropu napříč Blízkým východem. Tyto útoky budou probíhat ve stejnou dobu jako nová vlna násilí v oblasti delty Nigeru, tedy regionu, který je taktéž bohatý na ropu. K celé situaci „přispěje“ také převrat ve Venezuele a smrt alžírského prezidenta Abdelaziz Bouteflika, která přivede zemi do politického chaosu. Saúdská Arábie a další členové ropného kartelu OPEC nebudou schopni zvýšit produkci, aby nedostatek černého zlata kompenzovali. Důsledkem růstu ceny ropy by pak bude konec politiky „utahování“ ze strany americké centrální banky Fed a také čínská recese. Takováto situace by nahrála jaderné energii, stejně tak společnostem podnikajícím v oblasti obnovitelné energie.

Velká Británie opustí Evropskou unii

Aby britský premiér David Cameron ukončil nejistotu nad britskou budoucností v rámci osmadvacítky, svolá referendum na červen, tedy na dřívější termín, než všichni předpokládají. Cameronův spolustraník a současný starosta Londýna Boris Johnson se připojí k opačnému táboru, tedy k příznivcům vystoupení z EU. Protivládní populismus a strach z dopadu uprchlické krize nakonec povedou k „úspěchu“ a Británie Evropskou unii opustí. David Cameron rezignuje. Aby si zachovaly volný kapitálový pohyb, přesunou se velké banky do zahraničí. Průmysl je bude brzy následovat. S tím, jak budou investoři čekat na to, jak se bude Británii mimo EU dařit, dolehne na zemi dlouhá recese. Dalšími důsledky bude pád libry a indexu FTSE 100. Britská centrální banka bude nucena zvýšit sazby, aby zabránila kapitálovému odlivu. Svou šanci vycítí také Skotsko, které vyvolá další hlasování o nezávislosti, což bude mít vliv na britské dluhopisy.

Banky zasažené hackerskými útoky

V reakci na americké sankce na Rusko a Irán se spojí tamní hackeři a zaútočí na finanční sektor Spojených států. Ničivé útoky na obchodní platformy a manipulace se systémem vypořádání obchodů otřese důvěrou v akciové trhy a v obchodování. V ohrožení se ocitne celý finanční systém, věřitelé budou nuceni omezit výběry a americká centrální banka Fed bude nucena dále zvyšovat sazby. Důsledkem bude pád dolaru a akcií finančního sektoru. Jako bezpečné útočiště porostou ceny zlata a nemovitostí. Profitovat budou také firmy specializující se na zabezpečení proti kybernetickým hrozbám.

Pád Evropské unie v důsledku migrační krize

Další série útoků podobných těm listopadovým z Paříže v kombinaci s obrovským přílivem uprchlíků spustí v rámci osmadvacítky politickou krizi. V kontextu tohoto dění bude muset rezignovat německá kancléřka Angela Merkelová. Ke kormidlu se dostanou populističtí a xenofobní lídři typu Marine Le Penové, což by mohlo vést ke konci otevřených evropských hranic. Důsledkem bude propad dluhopisů „problémových“ zemí (Řecko, Portugalsko) v reakci na odmítnutí požadavků ze strany nástupce Angely Merkelové. Turbulence na finančních trzích vytlačí Řecko z eurozóny. Propadne také jednotná evropská měna a vzrostou obavy kolem její životaschopnosti.

Propad čínské ekonomiky a nárůst militarizace

Čínská ekonomika se nakonec ukáže v daleko horší kondici, než oficiální data naznačují. Vypuknou pracovní nepokoje, čínská vláda naopak zpřísní kontrolu medií a sociálních sítí. Pod novým prezidentem začnou USA posílat další lodě do Jihočínského moře a budou podporovat anti-Pekingskou vládu v Tchaj-wanu. Čína bude vyhrožovat vojenskou akcí. Toto napětí naruší námořní a leteckou dopravu. Akciové trhy poklesnou napříč celou Asií, ceny ropy vystřelí, stejně tak akcie amerických zbrojařů.

Izrael zaútočí na íránská jaderná zařízení

V reakci na nečinnost amerického prezidenta Baracka Obamy a v kontextu „ochromených“ USA prezidentskými volbami bude izraelský předseda vlády Benjamin Natanjahu v otázce íránského jaderného programu jednat. Ze strachu z něj nařídí útoky. Tento krok bude mít vliv na americké prezidentské volby a íránská dohoda se zhroutí. Důsledkem bude prudký nárůst ceny ropy a zlata. Nové dohody s Íránem budou u ledu, spadnou izraelské akcie. Rally zažijí akcie firem zbrojařského sektoru.

Putin obejde Ameriku

Ruský prezident Vladimír Putin přelstí Obamu zorganizováním rozdělení moci v Sýrii jako součást regionální dohody na zničení Islámského státu. Dohoda zastaví příliv uprchlíků do západní Evropy, což ubere tlak na evropské lídry. Merkelová nakonec bere v úvahu podnikatelské lobby, že přišel čas ukončit sankce vůči Rusku uložené po anexi Krymu. Putin dosáhne toho, co chce. Na Blízkém východě mu vzniká nový „opěrný“ bod, čímž se mu podaří rozšířit vliv mimo území bývalého Sovětského svazu. Důsledkem bude posílení ruských akcií a rublu. V kontextu zrušení sankcí zažijí rally akcie evropských potravinářů a vzrostou hlavně německé tituly.

Změna klimatu

Přes dohodu dosaženou na klimatickém summitu v Paříži čeká planetu další rekordně teplý rok. Doznívající klimatický fenomén – El Nino způsobí v jihovýchodní Asii požáry, sucho pak bude mít ničivý vliv na plodiny a hospodářská zvířata v Austrálii. Nedostatek vody v jižní Africe omezí obchodní činnost a největší umělá nádrž na hranici Zimbabwe a Zambie nebude schopna vyrábět elektrickou energii. Historicky nejteplejší léto v Evropě způsobí ztráty v produkci obilí od Atlantiku až po Černé moře. Vliv pocítí také vinaři, kteří přijdou o úrodu hroznů. Sucho v Kalifornii zastaví expanzi Silicon Valley, nejhorší zima za posledních několik desetiletí donutí nového prezidenta vyhlásit výjimečný stav. Důsledkem bude recese na rozvíjejících se trzích a propad zajišťovacích titulů.

Latinská Amerika ztratí dekádu

Obžaloba brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové rozpoutá vlnu politické hořkosti. Veřejné protesty se obrátí v násilí. Aby venezuelský prezident znovu získal kontrolu nad zemí, bude muset použít armádu. Dále se bude trápit také Argentina. Nově zvolený prezident nebude schopný díky ekonomickému propadu dostát svým závazkům a Argentina tak prožije další zklamání. Důsledkem bude růst úrokových sazeb v celém regionu, což vyvolá propuštění a další nepokoje. Region zažije pád na akciových trzích. Krach zažije jak brazilská měna, tak nadnárodní energetická korporace Petrobras.

Trump americkým prezidentem

Donald Trump vyhraje republikánskou nominaci a v listopadu také prezidentské volby. Slibuje realizaci plánů na předělání daňového systému v USA, zpřísnění imigrační politiky (především proti muslimům a Mexičanům). Slibuje také rozšíření amerických ozbrojených sil. V kontextu Trumpova zvolení je na stole také zvýšení napětí mezi Washingtonem a Pekingem, stavba plotu na hranici s Mexikem a zpřísnění dohledu. Důsledkem bude pád dolaru a růst ceny zlata. Na trzích porostou akcie obranného sektoru, propad zažije mexické peso.

Text vyšel na našem partnerském webu Roklen24.cz

Sdílet:

Hlavní zprávy

We´re all living in Amerika

KOMENTÁŘ

Žijeme už jako v Americe. Ne tím, že u nás s jen malým časovým zpožděním mohou vyjít knihy autorů, jako je Abigail Shrierová. Ale tím, že i u nás mohou takzvaně ...

00:08
×

Podobné články